AKREP-II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA)

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan AKREP-II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), Türk savunma sanayiinin kara platformu üreticilerinden olan Otokar tarafından geliştirilmiştir. Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük silüet dolayısıyla düşük termal iz, yüksek hız ve düşük ses avantajlarına sahip olan AKREP-II, elektrik tahrik sistemi sayesinde fosil yakıtlı araçlara göre çok daha düşük ağırlığa sahiptir. AKREPI-II’nin balistik koruma düzeyi, COBRA-II ile benzer özelliklere sahiptir.

STM Banner

90mm’lik çapa sahip top sistemi ile donatılan AKREP-II, ön ve arka tarafta olmak üzere toplamda 6 adet bataryaya sahiptir. Araç, bu bataryalar tam dolu iken 250km yol gidebilmekte ve aracın bataryaları 3 saat içerisinde şarj edilebilmektedir. Ayrıca, istenildiği taktirde yapılan 15 ila 20 dakikalık şarj sayesinde aracın bataryaları %20 doluluk seviyesine getirilebilmektedir. Dizel versiyonu da 2020 yılında tanıtılacak olan AKREP-II, 14’üncü Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF-2019) ziyarete açılacaktır.

Teknik Özellikler

Mürettebat:3 Kişi (Sürücü, komutan, nişancı)
Menzil:250km
Tahrik:Elektrik Tahrik
Şarj Süresi:3 saat
Silah Sistemi:90mm’lik çapa kadar her türlü silah sistemi

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Şuan bu elektrikli sistemin orduda kullanılması imkansız. İhtiyaçları karşılamayan şovenist bir araç. Geliştirilirse Avrupa’ya ihraç edilebilir 250 km menzil şuan hiç bir şeye yetmez. Menzili en az 1200 km olmalı ki 500 km operasyona sahasına açık olsun.

    Şahsen bunu alacağıma İtalyan yapımı Centauro II ‘yi tercih ederdim. Acil tank ve zırhlı araç ihtiyacını ucuz olarak karşılamak için etkili bir çözüm .
    İyi günler

  2. Araç harika ama bu araç bir barış zamanı aracı; çünkü savaşta elektrik bulamazsınız. Keşke hibrit yapılsaydı. Diğer taraftan kullanılmasa bile bu tür projelerin üzerinde fikri mülkiyet ve patent açısından çalışmakta fayda var. Şunu da söyleyeyim: Gelecekte batarya sorunu olmayacak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu