ASELSAN’dan Yunanistan’da Stinger başarısı

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından NATO Destek ve Tedarik Ajansı’nın (NATO Procurement and Supply Agency) ihtiyaçları kapsamında geliştirilen Stinger Fırlatma Sistemi’nin kabul atışları, başarıyla gerçekleştirildi.

NATO Procurement and Supply Agency (NSPA) ihtiyacını karşılamak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen Stinger Fırlatma Sistemi kabul atışları, Yunanistan’ın Girit adasında, NATO Missile Firing Installation (NAMFI)’da gerçekleştirildi. ASELSAN tarafından geliştirilen Stinger Fırlatma Sistemi’nden, her biri yaklaşık 8 kilometre menzile ve kızılötesi güdüme sahip olan 4 adet Stinger Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi atılabiliyor.

STM Banner

ABD’li Raytheon firması tarafından geliştirilen, üretiminde ASELSAN ile Roketsan’ın da yer aldığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uzun yıllardır aktif olarak kullanılan FIM-92 Stinger; at-unut prensibine göre çalışan, omuzdan veya kaideye monteli olarak ateşlenebilen, kızılötesi güdüm sistemine, 8 kilometre menzile ve 12.500ft irtifaya sahip Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’dir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu