ATAK-II, HÜRJET ve MMU’nun ilk uçuş tarihleri açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden ATAK-II Helikopteri, HÜRJET Jet Tekamül Uçağı ve Milli Muharip Uçak’ın ilk uçuş tarihleri açıklandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, TRT Radyo 1’in konuğu oldu. Prof. Dr. KOTİL; Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-II) ile HÜRJET Jet Tekamül ve Hafif Taarruz Uçağı’nın ilk uçuşlarını 18 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Aynı tarihte, Milli Muharip Uçak (MMU)’ın da hangardan çıkış yapması bekleniyor. Prof. Dr. KOTİL, birçok projenin birlikte yürütülmesinin çeşitli zorluklarının olduğunu ancak bu sayede uçakların birbirine entegre bir yapıda geliştiriliyor olmasının da bir avantaj sağladığını vurguladı.

STM Banner

“Alt Sistem Almakta Çok Zorlanıyoruz”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, alt sistem tedarikinde belirli zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını açıkladı. Prof. Dr. KOTİL, “Her ne kadar Türkiye’ye uygulanan resmi bir ambargo yoksa da alt sistem almada çok zorlanıyoruz. Çok enteresan şeylerle karşı karşıya kalıyoruz. Yurtdışına sipariş veriyorsunuz, ürün kodu ile sipariş verdiğiniz halde kapalı valf yerine açık valf geliyor. Aşırı yavaşlıklar söz konusu.” ifadelerinde bulundu.

Önerilen İçerik: HÜRJET Projesi’nde ‘kritik aşamaya’ giriliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu