DAEŞ Sina Çölü’nda Mısır Ordusu’nu hedef aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

DAEŞ terör örgütü, Sina Çölü’nde Mısır Ordusu’nu hedef alan saldırılarına devam ediyor. 8 Ocak ve 9 Ocak’ta DAEŞ tarafından gerçekleştirilen saldırılarda 1’i Subay olmak üzere 3 Mısır askeri hayatını kaybetti.

2020 yılı boyunca Mısır Ordusu’na yönelik yoğun saldırılar gerçekleştiren DAEŞ terör örgütü, 2021 yılında daağır zayiatlar verdirmeye devam ediyor. 8-9 Ocak 2021 tarihlerinde DAEŞ tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, 1’i Subay olmak üzere 3 Mısır askeri hayatını kaybetti.

STM Banner

Özellikle El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) saldırılarına öncelik veren DAEŞ, sızma operasyonları da düzenliyor. 2011’de Sina’da etkin olan Ensar Beyt El-Makdis örgütünün de 10 Kasım 2014’de DAEŞ’e katılması ile DAEŞ’in bölgedeki faaliyetler arttı. Örgüt sadece Mısır’a değil, İsrail’e de roketli saldırılar düzenledi.

Çoğu silahı kendi imal eden örgüt, mühimmat açısında da eksiklik çekmiyor. Gerçekleştirdiği sızma operasyonları ile ele geçirdikleri mühimmatları kullanan DAEŞ terör örgütü, bölgedeki ekonomik koşullar ve sosyal eksiklikler nedeniyle silah kaçakçılığı artmış durumda.

DAEŞ-Mısır

DAEŞ’e karşı Mısır, İsrail ve Filistin iş biriliği

Süveyş Kanalı’nın da geçtiği Sina Yarım Adası, stratejik bir konuma da sahip. Bu nedenle Mısır, İsrail ve Filistin, DAEŞ’e karşı kısmi istihbarat paylaşımı yapıyor. Ayrıca bölge halkı ve kabilelerin, Mısır ile ilişkilerinin de gergin olduğu biliniyor. Bölgedeki kaynaklara göre; Mısır Ordusu’nun gerçekleştirdiği küçük çaplı operasyonlarda çok sayıda insan hakkı ihlalleri oldu. Ağır işkenceler ve haksız tutuklamalar da Mısır ile bölge halkını karşı karşıya getiren bir diğer etken.

Bölgedeki altyapı ve üst yapı çalışmaları da durma noktasına geldi. Önemli maden yatakları ve ekonomik zenginliklerden Mısır yararlanamıyor. Geçtiğimiz yıllarda onlarca tank, personel taşıyıcı ve zırhlı kaybeden Mısır Ordusu, hala bir çözüm bulmuş değil. Saldırılar nedeniyle ekonomik kayıplar da artıyor. Edinilen bilgiye göre; niteliksiz personel, ikmal ve lojistik sıkıntısı ile çöl şartlarının zorlukları nedeniyle örgüte geniş çaplı operasyonlar yapılamıyor. Bu nedenle Mısır, Gazze şeridine 13 kilometre uzunluğunda hendek tampon kurdu ve 900 ev tahliye edildi. 2020 yılında gerçekleştirdiği saldırılara dair video paylaşan DAEŞ terör örgütü, 2021 yılında da saldırılarını sürdüreceğini açıkladı.

Önerilen İçerik: Mısır FREMM’i İskenderiye’ye ulaştı


Fatih E. / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

 1. Halkların, milletletin,dinlerin dostluğuna, hele kardeşliğine hiç inanmadım. Bütün mesele paylaşım.
  Aslan payı meselesi. Hele bir aslan yesin, birşey kalmışsa geriye tekrar konuşulur. Gerisi safoşluktur.
  Demokrasilerde de seçmen onun çıkarını korusun diye seçer yöneticisini. İngiltere ve bir kaç suya sabuna dokunmayan butik krallıklar, dekoratif monarşiler dışında da bu böyle. Bu uzun girizgahran sonra da demem odur ki Sayın Cumhurbaşkanımız gerçi başka bir anlamda söylemişti ama devletimin
  ali menfaatı gerektiriyorsa sadece papaz cübbesi giyilmekle kalmaz, daha başka şeyler de yapılır.
  Ülkeletin yöneticilerinin şahsi istekleri filan olamaz. Onu oraya seçen çoğunluğun çıkarı mühim değil
  ehemdir.Demem odur ki, İsrail ile de Mısır ile de ilişkiler derhal yumuşatılmalı. Zaten ikisi ile ticari ilişkilerimiz hiç azalmadı. Velev ki mumaşat bizim için de lazımdan fazlası, elzem. Ha, Sina’da sorun mu var ? Vah vah ! Ben çocukluğumdan beri “önce vatan” ile büyüdüm. Ülkemin çıkarı neyi gerektiriyorsa o. Sizlere bir de beyit : “Ağyar elemi çekme gönül, nafile gamdır ” diye başlayan. Hepinize iyi günler, okuyana sabırlar.

 2. Çıkarların ve İlkelerin çatışması durumunda ilkelerden yana tavır almazsak ‘türkçe konuşan Amerikalı’ olmaz miyiz be mustafam?teknik ve mevzuat gibi konulari haricte tutup konuya ahlak nokta-i nazarından bakarsak mesele tam aliya’nin dediği gibi, ‘onlar bizim öğretmenimiz değil’.

 3. A Pakistani motor may extends the range of BORA Missile to 500 km, creating a brand new Turkish surface to surface missile, S-400 killer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu