İngiltere, Type 31 Firkateynlerini Sea Ceptor ile Koruyacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, İngiliz raliyet Donanması’na ait yeni Type 31 firkateynlerinin Sea Ceptor sistemi ile korunması için MBDA ile bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; MBDA, Sea Ceptor teslimatının yanı sıra Sea Ceptor’un Type 31 firkateynine entegrasyonundan da sorumlu.

STM Banner

İngiltere’de imzalanan bu sözleşme, 2010 yılında Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile MBDA arasında savunma sanayii alanında başlatılan bir ortaklık olan Portföy Yönetim Anlaşması’nın (PMA) bir parçasını oluşturmaktadır. PMA, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri için en yeni askeri teçhizatların sağlanmasını hedeflemektedir.

SEA CEPTOR Hava Savunma Sistemi

Sea Ceptor; yeni nesil, gemi tabanlı, tüm hava koşullarına uygun hava savunma sistemidir. 99 kg ağırlık, 3,2m uzunluk, 25+ km menzil ve süpersonik hız yeteneklerine sahip Müşterek Modüler Hava Savunma Füzesi (CAMM)’ni kullanarak, hem yakın hava savunması hem de alansal hava savunması sunar. Böylece sistem; Type 31’in aynı anda hem kendisini hem de yakınındaki gemileri, yüksek manevra yeteneğine sahip  füzeleri, savaş uçaklarını ve kıyı savunma füzesi tehditlerine karşı korur.

CAMM-ER-MBDA-AlbatrosNG-min
CAMM-ER

Ayrıca aynı anda birden fazla hedefe karşı angajman, yüksek performans için Soft-Kill dikey atım teknolojisi ve 360 ° kapsama sağlayan dikey atış gibi özelliklere sahiptir.

Sea Ceptor halihazırda Kraliyet Donanması’nın Tip 23 firkateynlerinde hizmet vermekteyken, yeni Tip 26 firkateynlerinde de yer alacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiliz Ordusu’nun geleceği belli oluyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, MBDA

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu