Dassault Rafale F4-1 ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Dassault Rafale F4-1 savaş uçağı, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Rafale F4-1, en modern Rafale konfigürasyonu olma özelliğine sahip.

Fransa Savunma Tedarik Ajansı (DGA); 26-29 Nisan 2021 tarihleri arasında DGA Uçuş Test Merkezi koordinasyonunda, Istres Hava Üssü’nde F4-1 standardına yükseltilmiş ilk Rafale uçağının test uçuşlarının gerçekleştirildiğini açıkladı.

STM Banner

14 Ocak 2019’da Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly’nin Dassault Aviation Mérignac tesisi ziyareti esnasında, Rafale savaş uçakları için F4 standardı geliştirme sözleşmesi imzalanmıştı. Bu çalışma kapsamında savaş uçakları;  özellikle artırılmış yapay zekadan ve veriye dayalı çözümleme sistemlerinden faydalanılarak, günümüz muharebe koşulları seviyesine yükseltilecek. Rafale F4-1 savaş uçakları; SCORPION kaskına, Mica NG Havadan Havaya Füzesine ve 1000 kilogramlık AASM Hammer Hava-Yer Mühimmatına sahip olacak.

Toplam 50 sortiden oluşan test uçuşları; DGA, Fransız Donanması, Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri ile Dassault Aviation test ekipleri tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca Thales ve MBDA şirketlerinden uzmanlar da katılım gösterdi.

Test uçuşları kapsamında 2 adet Rafale Marine, 2 adet Mirage 2000 ve 2 adet Alphajet de görev aldı. Bu sayede diğer uçaklarla koordinasyon halindeki Rafale F4-1’in testleri, yeni kaskla beraber gerçekçi bir operasyonel çerçevede düzenlendi. Rafale F4-1’in bir sonraki testleri ise hava-yer görevleri için gerçekleştirilecek.

Rafale F4 Standardı

Uçağın ağ merkezli savaşta etkinliğini optimize etmek için yeni uydu ve telsiz bağlantıları, iletişim sunucusu ve yazılım tanımlı radyo gibi yenilikçi bağlantı çözümleri geliştirilmektedir.

Standart kapsamında uçak; geliştirilmiş iletişim kanalları, radar sensörleri, yeni silahlar ve optik modernizasyonlara ilaveten; yeni bir motor kontrol ünitesi ile de donatılacak.

Rafale F4-1’in 2024 yılında tamamlanması ancak bazı fonksiyonlarıyla 2022’den itibaren kullanıma sunulması planlanmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: “Endonezya Dassault Rafale tedarikinde son aşamada”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu