Defense News Top 100 for 2022 Açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Defense News Top 100 For 2022 Listesi açıklandı. Defense News tarafından hazırlanan listede Dünya’nın en büyük 100 savunma ve havacılık sanayii şirketi içerisinde 3 Türk firması yer aldı.

ABD’li yayın grubu Defense News tarafından hazırlanan ve her yıl, bir önceki yıla ait finansal rakamlarla güncellenen Top 100 listesinin 2022 yılı versiyonu açıklandı. Dünya’nın en büyük 100 savunma ve havacılık şirketinin derlendiği listede Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 2020 yılında 7 firma ile kendi rekorunu kırmıştı. 2020 yılındaki listede; ASELSAN 48, TUSAŞ 53, BMC 89, Roketsan 91, STM 92, FNSS 98 ve HAVELSAN 99’uncu sırada bulunuyordu. 2021 yılındaki Defense News Top 100 Listesi’nde ise Türk şirketlerinin sayısı, 2’ye düşmüştü.

STM Banner

ROKETSAN’DAN TOP 100’A YENİDEN GİRİŞ!

Bugün açıklanan Defense News Top 100 For 2022 Listesi’nde ise 3 Türk firması kendisine yer buldu. Listeye giren Türk şirketleri şu şekilde:

  • ASELSAN: Geçtiğimiz yıl listede 48. sırada bulunan ASELSAN, bir sıra düşerek bu yıl 49. sırada yer alıyor.
  • TUSAŞ: TUSAŞ ise geçtiğimiz yıl listede 68. sırada bulunurken, bu yıl 67. sıraya yükseldi.
  • ROKETSAN: Listede Türkiye adına en çarpıcı gelişme ise Roketsan’da yaşandı. Listeye 2019’da 96. sıradan giren, 2020’de 89. sıraya yükselen ve 2021’de ise listeden düşen Roketsan, bu yıl 86. sıradan listeye tekrar giriş yaptı.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, Mart 2022’de SavunmaSanayiST.com’a yaptığı açıklama esnasında bu durumun sinyalini vermiş ve şirketin ihracatını %100’ün üzerinde arttırdığına vurgu yapmıştı.

DEFENSE NEWS TOP 100 2022 Listesi:

Listede Dikkat Çeken Değişiklikler

Bu yıl listede;

  • ABD’den 46,
  • İngiltere’den 8,
  • Çin’den 7,
  • Fransa’dan 4,
  • Türkiye, İsrail, Almanya ve Güney Kore’den 3’er,
  • Hindistan, Japonya, İtalya, Hollanda, Norveç ve İspanya’dan 2’şer,
  • Avustralya, Rusya, Kanada, Brezilya, İrlanda, Ukrayna, İsveç, Polonya, Singapur, Suudi Arabistan ve Finlandiya’dan 1’er şirket olduğu gözlemlendi.

savunma sanayi ihracatı ülkeler, savunma sanayii ihracatı, savunma sanayi ihracat rakamları, savunma sanayinde ihracat, abd savunma sanayi ihracatı,

BAYKAR Neden Listede Yok?

Liste Nasıl Hazırlanıyor?

İlk 100 listesinin verileri; şirketlerden, şirketlerin yıllık raporlarından, analistlerden ve Defense News, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü ve SPADE Endeksleri tarafından yapılan araştırmalardan alınan savunma haberleri bilgilerinden geliyor.

Defense News, şirketlerle temasa geçiyor ve savunma, istihbarat, iç güvenlik ve diğer ulusal güvenlik sözleşmelerinden elde edilen toplam yıllık gelirlerini bildiren bir anket doldurmaları isteniyor.

ABD dışındaki firmalar için para birimi dönüştürmeleri, döviz dalgalanmalarının etkilerini azaltmak için her bir firmanın mali yılı boyunca ortalama piyasa dönüştürme oranları kullanılarak hesaplanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın İhracatında Rekor Artış


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu