Elbit’ten Asya-Pasifik’e Hafif Tank satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrailli Elbit Systems şirketi, Asya-Pasifik bölgesindeki bir ülke ile hafif tank tedarikiyle ilgili olarak 172 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre ana yüklenici İsrailli Elbit Systems şirketi; İspanya merkezli General Dynamics European Land Systems Santa Bárbara (GDELS) şirketi tarafından üretilen ASCOD paletli platformlu ile Çek Cumhuriyeti’nden Excalibur Army tarafından üretilen Pandur II 8×8 tekerlekli platformuna dayanan “Sabrah” Hafif Tank çözümünü, Asya-Pasifik bölgesindeki bir ülkeye ihraç edecek.

STM Banner

30 tonluk ‘Sabrah’ hafif tank çözümü, güçlü ateş gücü ile yüksek manevra kabiliyetinin kombinasyonundan oluşmaktadır. Elbit Systems tarafından ihraç edilecek her iki araçta da 105 milimetrelik bir kule ile elektro-optik nişangahlar, atış kontrol sistemleri, TORCH-X Muharebe Yönetim Sistemi, E-LynX Yazılım Tabanlı Telsiz Sistemi ve yaşam destek sistemleri de dahil olmak üzere şirketin bir dizi ürün yer alacak.

Pandur Hafif Tank

Bir ana muharebe tankının neredeyse yarısı kadar muharebe ağırlığına sahip hafif tanklar, genel itibariyle 120 milimetre yerine 105 milimetrelik top sistemleriyle donatılıyor.

Son dönemlerde, Asya-Pasifik bölgesindeki hafif tank tercihinde artış görülmekte. Hatırlanacağı üzere; Dünya’nın önde gelen zırhlı kara platformu üreticilerinden Ankara merkezli FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. şirketi, geçtiğimiz yıllarda Endonezya ile bu alanda bir ihracat sözleşmesi imzalamıştı.

İmzalanan sözleşme kapsamında FNSS ile PT Pindad tarafından, KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank geliştirilmişti. FNSS tarafından Endonezyalı PT Pindad şirketine gerçekleştirilen başarılı teknoloji transferinin ardından ise Endonezya Ordusu, ilk etapta 18 adet KAPLAN MT siparişi vermişti.

Önerilen İçerik: Leopard 2A4 Modernizasyonu ve Yeni Gelişmeler


Kayna: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. FNSSve Pt pindad arasındaki anlasma uyarınca imal edilen kaplan isimli orta ağırlık sınıfı tanklar Endonezya ordusu için üretiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu