Endonezya’dan Senegal’e CN235-220 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Endonezya’da üretilen CN235-220 MPA uçağı, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo’un da katıldığı etkinlik ile Senegal Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Indonesian Aerospace (PTDI) tarafından üretilen CN235-220 Deniz Karakol Uçağı (MPA), Endonezya’da düzenlenen tören ile Senegal Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. CN235-220 MPA teslimatı sebebi ile düzenlenen törene; Senegal Hava Kuvvetleri Başkanı Papa Souleymane, Endonezya’nın en büyük havacılık şirketi PTDI – “PT Dirgantara Indonesia” Başkanı Elfien Goentoro ve Senegalli yetkililer katıldı.

STM Banner

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo konuşmasında: “CN235-220 MPA uçaklarının Senegal Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi gurur vericidir çünkü bu uçak, Senegal’in satın aldığı üçüncü uçak. PTDI şirketi, Endonezya için bir gururdur. PTDI, Endonezya ulusunun umududur. Güçlü bir şekilde havacılık teknolojisine, havacılık endüstrisine ihtiyacımız var. Bu geleceğin endüstrisidir, en zor endüstrisidir ve en sofistike olanıdır.” ifadelerini kullandı.

“PTDI gelişim esnasında zorluklar yaşadı”

Bakan Prabowo konuşmasına şöyle devam etti: “PTDI aslında 90’lı yıllarda Endonezya endüstrisinin canlanmasında öncü oldu, ancak dünya siyasetinin dinamikleri nedeniyle PTDI gelişiminin adımları sırasında zorluklar yaşadı. Ancak neyse ki son 20 yıldaki zorlukların ortasında, PTDI hayatta kalmayı başardı ve tüm olanlara rağmen uçak ve helikopter ürünlerini satmayı başardı. Savunma Bakanlığı, PTDI’nin orijinal yerine geri dönebileceğine olan umudunda kararlıdır. Savunma Bakanlığı, PTDI ve diğer savunma sanayi şirketlerinin teşvik edilmesi talimatını verdi. PTDI’yı ciddi bir şekilde destekleyerek, onu Güneydoğu Asya’da ve hatta Asya’da yeniden öncü şirket konumuna alabiliriz.” dedi.

Senegal Hava Kuvvetleri Başkanı Papa Souleymane, Senegal Cumhuriyeti’nin 10 yıldır PTDI üretimi uçakları kullandığını ve bu uçağın üçüncü olduğunu belirtti. Ayrıca teslim edilen CN235-220 MPA uçağının, önceki iki uçağın aksine devriye uçağı olarak kullanıldığı için özel uçaklardan biri olduğunu ifade etti.

Senegal Hava Kuvvetleri Komutanı: “Senegal ve Endonezya, iş birliği yapmakla çok önemli bir karar aldı çünkü iki ülke arasında kültürel benzerlikler var. Senegal, Endonezya ile gelecekte de deneyim ve iş birliği alışverişi yapmak umuduyla çaba göstermeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Mavi Vatan’a MELTEM-III Deniz Karakol Uçağı takviyesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu