Türk F-16 Blok 50+’ları Karadeniz için havalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 Fighting Falcon Blok 50+ savaş uçakları, Karadeniz’de tespit edilen sürekli hava hareketliliği üzerine havalandı.

Edinilen bilgiye göre; 11 Ağustos’ta, NATO’ya ait hava gözetleme ve kontrol sistemi tarafından Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında sürekli hava faaliyeti tespit edildi. Buna müteakiben Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’a ait savaş uçakları, müttefik hava sahasının korunması için hazırlıklı ve tetikte olduklarını gösteren bir dizi faaliyet icra ettiler.

STM Banner

NATO’ya air radarlar, Karadeniz’in batı kesimlerinde Kırım’dan uçan kimliği belirsiz izler tespit etti; izler NATO topraklarına doğru ilerlediğinde, Torrejón İspanya’daki Birleşik Hava Operasyonları Merkezi, Rus askeri uçağı olarak tanımlanan izlere yanıt vermek için Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan Müttefik savaş uçaklarını alarma geçirdi. Müttefik savaş uçakları, görsel tanımlamanın yanı sıra Combat Air Patrol (CAP) modelleri oluşturdu. Müttefik ülkelere ait savaş uçakları, olay sona erdiğinde kendi üslerine döndüler.

Söz konusu CAP görevi için Türkiye, F-16 Blok 50+; Romanya, MiG-21 ve Polonya ise MiG-29 savaş uçaklarını kullandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu