Yeni Belçika fırkateyninde füze tasarrufu

Roketsan-ATMACA-Banner

Hollanda ve Belçika tarafından ortaklaşa yürütülen Denizaltı Savunma Harbi Fırkateyni projesinde Belçika, gemiye koyulması planlanan VLS sayısında düşüşe gitti.

Hollanda ve Belçika tarafından ortaklaşa yürütülen, eski M sınıfı Firkateynlerin yerini alması planlanan ve ana rolü denizaltı savunma harbi olacak olan Firkateynlerde, değişikliğe gidildi. Her iki ülke tarafından da ikişer adet tedarik edilecek firkateynlerin, aynı silah yüküne sahip olması bekleniyordu. Ancak Belçika, almış olduğu son karar ile gemilerinde 16 adet yerine 8 adet VLS (Dikey Atım Sistemi) lançeri konuşlandıracak

STM Banner

Navy Recognition’a göre; Savunma Bakanı Dedonder, söz konusu değişikliğin kalıcı olmadığını ve herhangi bir kriz durumunda boş bırakılan yuvalara tersanede 8 adet VLS lançeri daha eklenebileceğini belirtti. Belçika’nın bu kararı almasında, herhangi bir güncel tehdit algısının olmaması ve o yüzden de VLS’nin gereksiz maliyet olarak görmelerinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

Hollanda’nın ilk firkateyni 2028 yılında, ikinci firkateyni ise 2029 yılında envantere alması; Belçika’nın ise en geç 2030 yılında ilk gemiyi envantere alması hedefleniyor.

Fırkateynlerin Teknik Özellikleri ve Silah Durumu

Fırkateynlerin 133 metre uzunluğa, 5.500 ton deplasmana ve 110 personele sahip olması bekleniyor.

Gemiler Silah sistemi olarak ise şu sistemlerle donatılacaktır:

  • 1x OTO Melara 76 mm top,
  • 2x 40 mm Oto Marlin,
  • Torpido Sistemleri
  • 16 VLS (16×4=64 ESSM) Hollanda, 8 VLS (8×4=32 ESSM) Belçika,
  • 1x RAM RIM-116 (21 atışa hazır füze)
  • 4×2 Gemi savar füzesi

Önerilen İçerik: TCG İstanbul Fırkateyni MDAS ile donatılacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu