F-35A artık ABD’nin ikinci büyük hava gücü

Roketsan-ATMACA-Banner

5. Nesil savaş uçağı F-35A Lightning II, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin en büyük ikinci  savaş uçağı filosu konumuna yükseldi.

F-35A filosu, şu anda ABD Hava Kuvvetleri envanterinde F-16’nın ardından F-15 ve A-10’ları geride bırakarak ikinci büyük filo konumuna yükseldi. Halihazırda ABD Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan 281 adet A-10, 234 adet F-15C/D ve 218 adet F-15’e kıyasla 283 adet F-35A savaş uçağı bulunuyor.

STM Banner

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Charles Q. Brown Jr., 7 Mayıs’ta House Appropriations savunma alt komitesine F-35’in geçen Mayıs ayı içerisinde önemli bir kilometre taşına ulaşarak Kuvvet içerisinde ikinci büyük filo olduğunu söyledi. ABD Hava Kuvvetleri, F-35A’lardan 1.763 adet satın almayı planlıyor.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Charles Q. Brown: “Buradaki amaç, yedi farklı savaş filosuyla bugün sahip olduğumuz savaşçı portföyüne ve geleceğe giderken en iyi görev kabiliyetinin ne olduğunu incelemektir. Hem üst düzey görevleri hem de düşük seviye görevleri yapmak için bir dizi savaş uçağına ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Brown: “Amacımız, gelecek için tehdide bakarken doğru kuvvet dağılımının ne olması gerektiğine ilişkin bir dizi seçeneği incelemektir. O seçenek bize kendiliğinden gelmeyecek, o yüzden derin bir incelemeye tabi tutmalıyız. Bu inceleme sonucunda hem biz bilgileneceğiz, hem de kilit ortaklarımızı bilgilendirmiş olacağız.” ifadelerini açıklamasına ekledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR uçuş testlerini tamamladı, teslimata hazır


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu