Polonya F-35 Lightning II üssünü açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Savunma Bakanı Marius Błaszczak, Polonya Basın Ajansı (RAP) ile gerçekleştirdiği röportaj esnasında 32 adet uçaktan oluşacak Polonya F-35 filosunun, Łask Hava Kuvvetleri Üssü’ne konuşlandırılacağını açıkladı.

The Aviationist tarafından dinilen bilgiye göre Bakan Błaszczak; Polonya Hava Kuvvetleri Komutanlığı için tedarik edilecek Lockheed Martin F-35A Lightning II tipi savaş uçaklarının Łask Hava Kuvvetleri Üssü’ne konuşlandırılması planının, tahminlerin aksi yönünde bir hareket olmasına rağmen yaklaşık bir yıldır yürürlükte olduğunu ifade etti.

STM Banner

Polonya Hava Kuvvetleri’nin 2024’te teslim almayı planladığı F-35’lerin gelişi ve konuşlandırılmasına yönelik soruya Błaszczak, şu şekilde cevap verdi: “Bu uçakların üssünün yeri, geçen yıl Łask Hava Kuvvetleri Üssü olarak belirlenmişti. Buradaki altyapının sıfırdan inşa edilmesine gerek yok, sadece tamamlanması gereken birtakım eksiklikler mevcut. Çalışmalar da halihazırda başlatılmış durumda. Sizi temin ederim, zamanında hazır hale getirmiş olacağız.”

Bakan tarafından F-35’lerin konuşlandırılacağı yer hakkında yapılan bu açıklamalar, Polonya’da süregelen F-35’lerin satın alınmasına dair söylentilere kesin bir dille son veriyor. Geçtiğimiz yıl Polona Savunma Bakanlığı,, şu anda Su-22 Fitter savaş uçağı filosuna ev sahipliği yapan Świdwin Hava Üssü’ndeki altyapıyı modernize etmek isteyen bir yüklenici bulmak için bir anlaşma imzalamıştı. Ancak, Harpia programı kapsamında satın alınan F-35 jetlerinin orada konuşlanmayacağı, yeni yapılan açıklamayla ortaya çıkmış oldu.

F-16 F-35

Kısaca Polonya’nın mevcut hava varlıklarını nerelerde konuşlandırdığını hatırlamak gerekirse; F-16’lar şu anda Łask ve Poznań-Krzesiny hava üslerinde, MiG-29 Fulcrums’lar Minsk Mazowiecki’de ve Malbork hava üslerinde, son olarak Su-22 Fitters ise şu anda Świdwin hava üssünde konuşlu vaziyette.

Polonya Lockheed Martin F-35 Lightning II Programı

Polonya, 31 Ocak 2020’de 32 adet F-35A Konvansiyonel Kalkış ve İniş (CTOL) varyant savaş uçağı için bir Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) imzalayarak avcı satın alma programını tamamladı. Polonya Hava Kuvvetleri’ne yönelik ilk F-35A Lightning II teslimatının 2024 yılında gerçekleştirilmesi, teslim edilen uçakların ise eğitim faaliyetlerinin ardından 2026 yılı içerisinde ülkeye intikal etmesi planlanıyor.

Polonya, F-35 tedarik eden 10’uncu NATO üyesi ülke oldu.

Önerilen İçerik: Pentagon’dan F-35 ambargosuna ilişkin açıklama


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu