GMLRS Sistemi Finlandiya Yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Finlandiya’ya satışı yapılması planlanan Arttırılmış Menzilli Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemleri’ne satış iznini verdi.

Savunma Güvenliği İş birliği Ajansı (DSCA) dün yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tahmini maliyeti 91,2 milyon dolar olan Arttırılmış Menzilli Güdümlü Çoklu Namlulu Roketatar Sistemleri (ER GMLRS) ve ilgili ekipmanın Finlandiya Hükümetine Yabancı Askeri Satışını (FMS) onaylama kararı aldığı belirtildi. Satış, DSCA tarafından ABD Kongre’sine de bildirildi.

STM Banner

Ayrıca açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan güvenilir bir ortağın güvenliğini artırarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir. Finlandiya’nın kendini savunma yeteneğini geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak, ABD ulusal çıkarları için hayati önem taşımaktadır.” sözlerine de yer verildi.

Edinilen bilgiye göre satışın ana yüklenicisi Lockheed Martin olacak. ABD Hükümeti, şirket temsilcilerinin Finlandiya’ya atanmasının gerekli olmadığı da belirtildi.

Finlandiya Hükümeti 25 adet M30A2 Arttırılmış Menzilli Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemi – (ER GMLRS-AW) ve 10 adet M31A2 Arttırılmış Menzilli Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemi – (ER GMLRS-U) almayı talep etti.

Muharebe sahasında kanıtlanmış bu roket sistemleri, 200 kiloluk bir savaş başlığına sahiptir ve nokta hedefler için tüm hava koşullarında 150 kilometreye kadar angajman fırsatı sunar.

İlaveten ABD, Ekim ayında da Finlandiya’ya F-35 Lightning II ve F/A-18E/F Super Hornet satışını içeren iki farklı yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı da alınmıştı.

Önerilen İçerik: KAPLAN Füzesi’nin yetenekleri arttırıldı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu