KAPLAN Füzesi’nin yetenekleri arttırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan K+ (KAPLAN) Füzesi, yetenek artırımı faaliyetlerine tabi tutuldu.

Edinilen bilgiye göre; K+ Füzesi yetenek artırımı çalışmaları kapsamında, büyütülmüş faydalı yük konfigürasyonuna sahip prototiplere, yoğun karıştırma ortamında kaçırma mesafesinin azaltılmasına yönelik daha hassas ataletsel ölçüm birimi ve anti-jam (elektronik harbe dirençli) ünite entegre edildi. K+ Füzesi, Temmuz 2020’de Sinop Test Merkezi’ndeki atışlı testten başarıyla geçti.

Roketsan tarafından geliştirilen TRG-300 KAPLAN Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak ve Suriye’ye yönelik icra edilen sınır ötesi harekatlarda aktif olarak kullanılıyor. Yaklaşık 120 kilometre menzili bulunan TRG-300 KAPLAN Füzesi, düşük dairesel sapma (CEP) değeri ile kara hedefleri üzerinde güçlü etki oluşturma kabiliyetine sahip.

KAPLAN Füzesi Teknik Özellikler

Blok I Blok II
Çap 300 mm 300 mm
Ağırlık 585 kg 670 kg
Menzil 30 – 120 km 20 – 90
Güdüm Küresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi Küresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi Kompozit Katı Kompozit Katı
KAPLAN Füzesi
KAPLAN Füzesi’nin Test Atışı

Türkiye’de Anti-Jamming GNSS çalışmalarında, Meteksan Savunma öne çıkıyor. Şirket yerli imkanlarla geliştirilen Anti-Jamming GNSS sistemini, kısa süre önce tanıtmıştı.

KAPLAN Füzesi’nin hassas ataletsel ölçüm birimi ve anti-jamming ünite ile donatılması, füzenin isabet oranını ve elektronik harp yayının gerçekleştirildiği muharebe ortamlarında görev yapabilirliğini arttırıyor. Yerli imkanlarla Anti-Jamming ünite geliştiren ender ülkelerden olan Türkiye, bu sayede platformlarının elektronik harbe karşı dirençli bir yapıya bürünmesini sağlıyor.

Önerilen İçerik: Türk Kara Kuvvetleri Envanterindeki Yerli Füzeler


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu