KAPLAN Füzesi’nin yetenekleri arttırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılan K+ (KAPLAN) Füzesi, yetenek artırımı faaliyetlerine tabi tutuldu.

Edinilen bilgiye göre; K+ Füzesi yetenek artırımı çalışmaları kapsamında, büyütülmüş faydalı yük konfigürasyonuna sahip prototiplere, yoğun karıştırma ortamında kaçırma mesafesinin azaltılmasına yönelik daha hassas ataletsel ölçüm birimi ve anti-jam (elektronik harbe dirençli) ünite entegre edildi. K+ Füzesi, Temmuz 2020’de Sinop Test Merkezi’ndeki atışlı testten başarıyla geçti.

STM Banner

Roketsan tarafından geliştirilen TRG-300 KAPLAN Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak ve Suriye’ye yönelik icra edilen sınır ötesi harekatlarda aktif olarak kullanılıyor. Yaklaşık 120 kilometre menzili bulunan TRG-300 KAPLAN Füzesi, düşük dairesel sapma (CEP) değeri ile kara hedefleri üzerinde güçlü etki oluşturma kabiliyetine sahip.

KAPLAN Füzesi Teknik Özellikler

Blok IBlok II
Çap300 mm300 mm
Ağırlık585 kg670 kg
Menzil30 – 120 km20 – 90
GüdümKüresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon SistemiKüresel Konumlama Sistemi + Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi Destekli Ataletsel Navigasyon Sistemi
KontrolElektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik KontrolElektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt TipiKompozit KatıKompozit Katı
KAPLAN Füzesi
KAPLAN Füzesi’nin Test Atışı

Türkiye’de Anti-Jamming GNSS çalışmalarında, Meteksan Savunma öne çıkıyor. Şirket yerli imkanlarla geliştirilen Anti-Jamming GNSS sistemini, kısa süre önce tanıtmıştı.

KAPLAN Füzesi’nin hassas ataletsel ölçüm birimi ve anti-jamming ünite ile donatılması, füzenin isabet oranını ve elektronik harp yayının gerçekleştirildiği muharebe ortamlarında görev yapabilirliğini arttırıyor. Yerli imkanlarla Anti-Jamming ünite geliştiren ender ülkelerden olan Türkiye, bu sayede platformlarının elektronik harbe karşı dirençli bir yapıya bürünmesini sağlıyor.

Önerilen İçerik: Türk Kara Kuvvetleri Envanterindeki Yerli Füzeler


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu