Güney Kore 5’inci Daegu firkateynini denize indirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Koreli gemi üreticisi Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME), Kore Donanması için sipariş edilen beşinci Daegu sınıfı firkateyni denize indirdi.

Daejeon isimli firkateyn, 3 Mayıs 2021’de DSME’nin Okpo Tersanesi’nde denize indirildi. Firkateyn, planlanan deniz denemeleri için limanda Fit-Out çalışmalarına devam edecek. Daejeon’un, 2022 yılına kadar Güney Kore Donanması’na teslim edilmesi bekleniyor.

STM Banner

DSME, aynı sınıftan yapılması planlanan sekiz geminden dördü için DSME tarafından inşa ediliyor. Kalan diğer dört gemi ise başka bir Güney Kore tersanesi olan Hyundai Heavy Industries (HHI) tarafından inşa ediliyor.

DSME tarafından inşa edilen sınıfın ilk iki gemisi ROKS Daegu (FFG-818) ve ROKS Gyeongnam (FFG-819), sırasıyla Mart 2018 ve Ocak 2021’de Güney Kore Donanması’na katıldı. Sınıfın altıncı gemisi de DSME tarafından inşa ediliyor.

Hyundai Heavy Industries (HHI) ise Seul ve Donghae adlı üçüncü ile dördüncü gemileri inşa etti ve sırasıyla Kasım 2019 ve Nisan 2020’de denize indirildi.

Daegu Sınıfı

Asia Pasific’e göre; Daegu sınıfı firkateynler, Güney Kore Donanması’nın FFX Batch II Programı altında inşa edilmiştir. FFX Batch I Programı kapsamında inşa edilen Incheon sınıfı firkateynlerin geliştirilmiş versiyonlarıdır.

Firkateynler 3.650 ton tam yük deplasmanına, 122 metre uzunluğa ve 14 metre genişliğe sahiptir. Firkateynler dört MTU 12V 4000 M53B dizel motor ile Kombine Dizel-Elektrik ve Gaz (CODLAG) konfigürasyonunda bir Rolls Royce MT30 gaz türbini ile çalışmaktadır.

Bu hibrit tahrik sistemi maksimum 30 knot hıza çıkmaya imkan sağlar ve denizaltı savunma harbi (ASW) operasyonlarına yardımcı olmak için su altında yayılan gürültüyü azaltır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’ta hava savunma ve tanksavar füzeleri ele geçirildi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu