MBDA’e 367 adet MICA NG Füze siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Savunma Bakanlığı, Fransa üretimi Rafale ve diğer savaş uçakları için 367 adet Mica NG Havadan Havaya füze siparişi edildiğini açıkladı.

Yapılan sipariş, 367 adet operasyonel Mica NG füzesine ek olarak Mica NG kuvvet eğitiminin uygulanmasını da içeriyor. Sözleşme ayrıca mevcut Mica Füzelerinin bir kısmının, halihazırda Mica’yı taşıyan veya taşıyacak olan tüm uçaklar tarafından 2030 yılına kadar kullanılmasına olanak sağlanması için bir  “piroteknik” yenilemeyi de içeriyor. Mica NG programı, yaklaşık 1,8 milyar avroluk bir yatırımı temsil ediyor.

STM Banner

2030 yılına kadar envanterden çıkarılacak olan Mica füzelerinin yerini alacak Mica NG Füzelerinin teslimatları, 2028 ila 2031 yılları arasında gerçekleştirilecek. Fransız Hava Kuvvetleri ile Fransız Donanması tarafından kullanılacak Mica NG Füzelerinden, şu ana kadar 2018 yılı sonunda verilen 200 adetlik sipariş ile birlikte toplam 567 adet sipariş edildi. Proje kapsamında Fransız savunma sanayii firmaları, 200 ila 300 kişi arasında bir istihdam gerçekleştirecek.

VL MICA NG
VL MICA NG

Mevcut Mica füzesi gibi Mica NG de iki versiyonda geliştirilecek: kızılötesi ve aktif radar arayıcı başlıklı. Yeni Mica NG füzesi Rafale ile entegrasyonunu kolaylaştırmak için mevcut Mica’nın arayüzünü ve mekanik özelliklerini devralacak ancak mimarisinde, üretim süreçlerinde ve performansında radikal bir yeniliğe sahip olacak. Menzili, aynı zamanda üst düzey manevra kabiliyeti sağlayan yenilikçi bir “çift darbeli” tahrik sisteminin kullanımı sayesinde önemli ölçüde genişletildi. Ayrıca füzenin aktif radar arayıcı başlığını da Thales geliştiriyor.

Arayıcı ve tahrik sistemi alanlarındaki yenilikleri, kara araçlarından veya denizdeki gemilerden (VL Mica NG) kullanılabilen bir versiyona göre yerden havaya adaptasyona yatkınlığı ve ITAR bağımsız olması, Mica NG’ye güçlü ihracat potansiyeli kazandırıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’nin Hava Hava Füzeleri: BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu