Güney Kore yeni destroyerin yapımına başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore merkezli Hyundai Heavy Industries (HHI) Tersanesi, Şubat ayı ortasında Kore Cumhuriyeti Donanması için ilk KDX-III Batch-II AEGIS destroyerinin inşaatına başladı.

16 Şubat tarihinde HHI, Ulsan tersanesinde üç adet üretilecek olan KDX-III Batch-II destroyerleriin birinci gemisi için “ilk sac kesme” töreni düzenledi. Omurga inşaatı bu yıl Ekim ayına kadar bitirilecek olan ilk gemi, 2022 yılının ikinci yarısında denize indirilecek. Güney Kore Donanması tarafından envantere alımının, 2024 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

STM Banner

KDX-III Batch-II destroyerleri, 8.100 ton boş deplasmana sahip olacak ve balistik füze savunma (BMD) ile geliştirilmiş denizaltı savunma harbi kapasitesine sahip olacak. Batch-II, Batch-I’e göre daha az dikey atım sistmei (VLS) hücresine (Batch II’de 88 VLS hücresi, Batch I’de 128 VLS hücresi) ve gemisavar füze rampalarına sahip olacak. Ancak gemiler, daha güçlü füzeleri barındırabilen daha büyük K-VLS-II hücreleri ile donatılmış olacaklar. KDX-III Batch-II’nin süpersonik gemisavar füzeleri ile donatılması bekleniyor. Savunma silahları açısından; Phalanx, K-SAAM ve RAM silah sistemlerinin kullanılması bekleniyor.

KDX-III Batch-II

Hyundai Heavy Industries (HHI), 10 Ekim 2019’da Güney Kore Donanması için üç adet Gwanggaeto-III Batch II (KDX-III Batch II) destroyerinin ilki için Güney Kore Savunma Alım Programı İdaresi (DAPA) ile 565 milyon ABD doları tutarında bir sözleşme imzaladığını açıklamıştı.

Anlaşmaya göre HHI, üç adet Aegis destroyerinin ilkini Kasım 2024’e kadar teslim edecek. Mayıs 2019’da Güney Kore, yaklaşık 3,3 milyar ABD doları bütçeli üç destroyerden oluşan ikinci partiyi inşa etme planlarını onaylamıştı.

Üç adet KDX-III Batch II Destroyeri üretilecek

KDX-III Batch II programı, iki yılda bir teslim edilecek şekilde üç Aegis destroyerinin inşasını kapsıyor. Güney Kore Donanması’nın mevcut üç adet 7.600 tonluk KDX-III Batch I Aegis destroyeri, ABD Donanması’nın DDG-51 Arleigh Burke sınıfına dayanmakta.

Mevcut Sejong Sınıfı’na dayanan yeni AEGIS destroyerleri, Raytheon’un SM-3 Blok IB anti-balistik füzeleriyle donatılacak.

KDX-III Batch-I
KDX-III Batch-I

16 adet SSM-700K gemisavar füzesi taşıyabilen Batch-I ile karşılaştırıldığında, Batch-II gemileri bunlardan sadece 8 tanesine sahip olacak.

KDX-III Batch-II Özellikleri:

*Deplasman: 8.300 ton

*Tam yük deplasmanı: > 10.000 ton

*Uzunluk: 170 metre

*Genişlik: 21 metre

*Hız: 30 knot

*Mürettebat: 300 denizci

Önerilen İçerik: Güney Kore yeni nesil KDX-1 sınıfı destroyerini teslim aldı

Kaynak: Naval News

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu