Singapur’dan kıyı devriyesi için İDA hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Singapur Savunma Bakanlığı; Singapur Donanması’nın, devriye görevi icra eden insanlı araçlara ek olarak yakın gelecekte İnsansız Suüstü Araçları (İDA) konuşlandıracağını duyurdu

Singapur Savunma Bakanı Dr. Ng Eng Hen yaptığı açıklamada; Singapur Cumhuriyeti Donanması’nın, kıyı devriye gezen ve sularında güvenliği sağlayan insanlı araçlara ek olarak yakın tarihte İnsansız Suüstü Deniz Araçları (İDA) konuşlandıracağını duyurdu.

STM Banner

Singapur Cumhuriyeti Donanması’na ait İnsansız Araçların denemelerinin, bu yıl sonuna kadar tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Bu araçlar; biri görev planlama ve seyrüseferden, diğeri ise faydalı yüklerden sorumlu iki personel tarafından yönetilecek.

Yeni İDA’lar, Singapur Boğazı’ndaki yoğun trafikte gezinmeyi ve denizde sürekli değişen çevresel koşullarla başa çıkmayı sağlayan, yerli olarak geliştirilmiş bir Yapay Zekâlı Çarpışma Algılama ve Çarpışma Önleme Sistemi ile donatılacaklar.

Naval News’in haberine göre; platformlar Tayvanlı Lung Teh Shipbuilding tarafından üretilirken, Singapurlu ST Engineering ise sistem entegratörü ve ana yüklenici olarak görev yapmakta.

ULAQ SİDA ve Yunanistan’daki Sonuçları


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu