Hindistan AK-203 üretimine başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan, Rusya Federasyonu merkezli Kalaşnikof tarafından geliştiren AK-203 Piyade Tüfeği’nin lisans altı üretimine başlatmak üzere. Üretim, Korva’daki (Uttar Pradesh) bir fabrikada yürütülecek.

Hindistan Genelkurmay Başkanı General Manoj Mukund Naravane, Kalaşnikof meselesinde müzakerelerin sürdüğünü, anlaşmaya yakın olunduğunu ve otomatik silah üretimi için de yakın tarihte bir anlaşmanın imzalanacağını düşündüğünü belirtti.

STM Banner

Müzakerelere katılan Rus tarafı da aynı şekilde Hindistan’da Rus AK-203 Kalaşnikof Piyade Tüfeği lisans altında üretim proje uygulamasının gerçekten de son aşamada olduğunu belirtti. Yapılan anlaşmaya göre Hindistan, 671.427 adet AK-203 Piyade Tüfeği üretecek.

The Economic Times of India’ya göre, Hindistan’da lisans altı üretilecek bir AK-203’ün maliyeti 70 bin Hindistan Rupisi (yaklaşık 958 $) değerinde olacak. Bu maliyet, hızlandırılmış bir prosedür uyarınca satın alınan ABD yapımı piyade tüfeklerinden birim başına 89 bin rupi (yaklaşık 1.218 $) olan maliyetinden önemli miktarda daha düşüktür.

AK-203, önceki AK versiyonlarına kıyasla operatörünün hakimiyetini daha da kolaylaştıran yeni bir ergonomik tutacağa, sola katlanan bir dipçiğe, nişangah ile görüş sistemleri için pikatini ray gibi yeniliklere sahiptir.

AK-203’ün namlusu; 100 serisinden farklı olarak, yarık bir alev bastırıcı-kompansatör ile donatılmıştır. Gerekli olduğu durumlarda da 200 serisi saldırı tüfekleri, hızlı monte edilebilen taktik susturucularla donatılabilmektedir.

Önerilen İçerik: Envanterdeki milli 5.56mm piyade tüfekleri


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu