Pakistan’dan CH-4 İHA tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan, Çin Halk Cumhuriyeti’nden CH-4 tipi Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava aracı (İHA) tedarik etti. CH-4 İHA teslimatı, 15 Ocak’ta gerçekleştirildi.

Quwa’nın haberine göre Çin, 15 Ocak 2021 tarihinde Pakistan’a belirsiz sayıda CH-4 MALE İHA teslimatı gerçekleştirdi. Çin merkezli savunma kuruluşu Aersopace Long-March International Trade (ALIT) ise İHA’lara ek olarak Pakistan’a 21 parça ekipman tedarik etti.

STM Banner

Bu teslimatın, daha büyük bir satın alma işlemi öncesinde başlangıç partisi olduğu veya test amaçlı gerçekleştirildiği ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Pakistan, bu satın alım ile Irak, Suudi Arabistan, BAE, Myanmar ve Ürdün gibi CH-4 operatörleri arasına katılmış oldu. Pakistan’ın CH-4A mı yoksa CH-4B mi sipariş ettiği ise henüz belirsizliğini koruyor.

CH-4 İHA, elektro-optik görüntüleme sistemi ve sentetik açıklık radara ek olarak maksimum 1300 kg’lik kalkış ağırlığına ve 345 kg faydalı yük kapasitesine sahiptir. Ayrıca 18 metre kanat açıklığı ve 8,5 metre uzunluğa sahip olan CH-4 İHA, 24+ havada kalış süresine sahiptir. İHA, füzeler ile de teçhiz edilebilmektedir.

CH-4 İHA

2018’de Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ve Çin’in Chengdu Uçak Sanayi Grubu, Pakistan Hava Kuvvetleri için Wing Loong II UAV (GJ-2) üreteceklerini bildirmişti. Bu İHA; gözetleme, havadan keşif ve hassas saldırı platformu olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Wing Loong II, uydudan haberleşme yeteneği ile uzun menzilde harekat yeteneğine sahiptir.

CH-4 ile karşılaştırıldığında ise Wing Loong II, 4200kg’lık daha fazla maksimum kalkış ağırlığına ve 32 saat havada kalış süresine sahiptir.

Önerilen İçerik: Pakistan’ın yerli İHA’sı ilk kez görüntülendi


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu