Irak’ta Mehmetçik’e maket uçaklı saldırı girişimi

Roketsan-ATMACA-Banner

Irak’ın kuzeyinde icra edilen Pençe-Şimşek Operasyonu esnasında PKK’lı teröristler, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne maket uçak ile saldırı girişiminde bulundu.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Irak kuzeyinde başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları başarıyla devam ediyor. Kahraman Komandolarımız her bir terör inine girerek teröristlere ait hedefleri tek tek imha ediyor. Saklandıkları sığınak, barınak ve mağaralardan çıkma cesareti gösteremeyen teröristler ise zaman zaman yaptıkları gibi yine maket uçaklarla saldırmaya çalışıyor.

STM Banner

Pençe Şimşek operasyonunun icra edildiği Metina bölgesinde yaşanan son olayda, arama-tarama faaliyetinde bulunan Mehmetçiklerimiz kendilerine doğru gelen bir maket uçağı fark etti. Hemen makineli tüfeklerle ateş altına alınan maket uçak hedefine ulaşamadan düşürüldü. Mehmetçiklerimizin dikkati sayesinde terör örgütü PKK’nın bir saldırısı daha başarıyla önlenmiş oldu.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz gün de Avaşin-Basyan bölgesinde bir mağaraya düzenlenen operasyonda, 6 PKK’lı terörist etkisizleştirilmişti. Mağarada yapılan operasyonlarda ise iki adet 9K310 Igla-1 Portatif Hava Savunma Füze Sistemi (MANPADS) ile iki adet 9M111M Faktoria Tanksavar Güdümlü Füze (ATGM) ele geçirilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’ta hava savunma ve tanksavar füzeleri ele geçirildi

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu