Fransa M51 Balistik Füzesini test ettiğini doğruladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Savunma Bakanlığı, Fransa Deniz Kuvvetleri’ne bağlı nükleer tahrikli denizaltılardan M51 Kıtalararası Balistik Füze atış testi icra edildiğini açıkladı.

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly yaptığı açıklamada; Biscarrosse’deki Fransız Savunma Tedarik Kurumu’na (DGA) ait sahadan, harp başlığı olmadan M51 Denizaltıdan Fırlatılan Balistik Füzenin (SLBM) başarılı şekilde test atışının gerçekleştirildiğini duyurdu.

STM Banner

Bakanlık; harp başlıksız füzenin uçuş aşaması boyunca Fransız Savunma Tedarik Kurumu’nun, Füze Testlerini izlediğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre; M51 füzesi, Biscarrosse’den en son 30 Eylül 2015’te ateşlenmişti. O tarihte test edilen füze versiyonu, DGA tarafından belirtilmemişti. Şimdi de Silahlı Kuvvetler Bakanlığı’nın basın açıklamasında yine ateşlenen M51 füzesinin versiyonu hakkında bilgi verilmedi.

M51 Balistik Füzesi

M51; katı yakıtlı, MIRV kapasiteli yani her biri farklı bir hedefi vurmayı amaçlayan birkaç termonükleer savaş başlığı içeren, denizaltıdan fırlatılan bir balistik füzedir. M45’lerin yerini almak üzere tasarlanmıştır.

Füze; 12 m uzunluğunda, 2,35 m çapında ve 52 ton ağırlığındadır. Füzenin tahmini menzili 8.000 km’dir. 1992’de füzenin geliştirilmesi için yaklaşık 6.7 milyar dolar harcanmış ve 2004 yılında, Fransız hükümeti ile EADS SPACE Transportation arasında seri üretim için 3.9 milyar dolarlık anlaşma yapılmıştır.

M51.1 ve 2015 yılında faaliyete geçen M51.2 varyantları mevcuttur. M51.3’ün ise 2025 yılında teslim edilmesi öngörülmektedir. Bu versiyon için 2016 yılında Airbus ve SAFRAN arasında anlaşma imzalanmıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Prof. Dr. İsmail DEMİR’den Yunanistan’a güç dengesi cevabı

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu