Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan An-178-100R açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Antonov arasında 2020 yılında imzalanan sözleşmenin uygulanması için  hazırlanan program, takvime  göre ilerliyor. Program kapsamında, 3 yeni uçak üretilecek.

Bu haber, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran tarafından açıklandı. Ayrıca Bakanlığın genel yüklenici ile yakın temas halinde çalıştığı ve üretimin tüm aşamalarını kontrol ettiği vurgulandı. Üretim süreci karantina kısıtlamalarına rağmen sürüyor. İlk An-178-100R gövdesinin yapımı için çalışmalar şu anda devam ediyor. Çalışmaların 31 Mayıs’a kadar tamamlanması planlanıyor. Kanat, kuyruk, sistem elemanları ve diğer detaylar üretildi. Haziran ayının başlarında ilk An-178 uçağının, gövde çerçevesine kanatları yerleştirmek ve kuyruğunu takmak için hangardan çıkarılması planlanıyor.

STM Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri, bir önceki nesil nakliye uçaklarının yerini alması planlanan bu uçağı bekliyor. Bu nedenle Antonov’un tüm çalışmalarının, karantina kısıtlamaları durumunda bile düzenli olarak yürütüldüğünün bilinmesi önemli.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran: “Ordu Ulaştırma Havacılığı tarafından başlatılan gençleştirme programının tüm askeri filodaki diğer niteliksel değişikliklere ivme kazandıracağını umuyoruz.” dedi.

An-178-100R

Bakanlığa göre; An-178’i Silahlı Kuvvetler için seçerken uçağın en önemli avantajlarından biri, hızlı yükleme ve boşaltmayı sağlayabilmesiydi.

Andriy Taran: “An-178, 86 paraşütçü askeri, silah ve hafif askeri teçhizatlarıyla birlikte taşıyabilen, dünyanın en modern havacılık teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş orta büyüklükte bir nakliye uçağıdır. Bu, Ukrayna’nın savunma görevlerini yerine getirmesi için personel nakliyesinin hareketliliği ve güvenliği açısından önemli bir avantaj sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

An-178-100R’nin tüm bileşenlerinin, özellikle de gövde, kanat, kuyruğun SE “Antonov” üretim tesislerinde inşa edileceğine dikkat edilmeli. Diğer yerli üreticiler de bu uçaklar için motor, şasi, fren tekerleği, kontrol sistemi vb. gibi önemli sistemleri tedarik edecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: KAPLAN MT Tankı seri üretimde


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu