Kanada’dan 1.7 milyar dolarlık AEGIS tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı; Kanada Hükümeti’ne yönelik olarak AEGIS Muharebe Sistemi ve ilgili teçhizatın, yaklaşık 1.7 milyar ABD Doları değerindeki olası bir Yabancı Askeri Satışı ile tedarikini onayladı.

Kanada Hükümeti; bir adet AEGIS Savaş Sistemi Programı, dört adet AN / SPY-7 Katı Hal Radar Bileşenleri, üç adet Mk 41 Dikey Atım Sistemi (VLS) ve birtakım ek ekipman satın almayı talep etti. Siparişe; Mod 5 / S özellikli Dost-Düşman Tanımlama (IFF) ekipmanı, ABD tesislerinde testleri destekleyecek donanım, yazılım, belgeler, eğitim cihazları ve hizmetleri, teknik destek, lojistik ve diğer ilgili unsurları da dahil.

STM Banner

Söz konusu satış kapsamında ana yüklenici, Lockheed Martin Rotary ve Mission Systems şirketi olacak. İlaveten ABD Donanması ile anlaşmalı bileşenler, sistem ve mühendislik hizmetleri sağlayacak olan birçok şirket bulunmakta.

Satış ile ilgili olarak ABD’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Satışın uygulanması, ürünlerin teslimatını ve entegrasyonunu desteklemek ve tedarik desteği yönetimi, envanter kontrolü ve ekipman tanıtımı sağlamak için ABD Hükümeti ve yüklenici temsilcilerinden atama ve ziyaretlerin gerçekleşeceği ifade edildi.

SM-3

Aegis

AEGIS, Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen bir Balistik Füze Savunma Sistemidir. AEGIS Sistemi entegre edilen deniz platformları veya karadaki yapılar (AEGIS Ashore), kısa ve orta menzilli balistik füzeleri tespit, teşhis, takip ve imha edecek sistemlerle donatılmıştır. ABD Savunma Bakanlığı’nın Füze Savunma Ajansı’na bağlı bir program olan AEGIS, ABD’nin ulusal füze savunma stratejisinin bir parçasıdır.

Aegis bir savaş yönetim sistemi olarak nitelendirilebilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: TEŞKİLAT’a STM’nin Duvar Arkası Radarı damga vurdu


 

  Sarsılmaz
Kaynak
SavunmaSanayiST.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu