Fransız Uçak Gemisi Charles de Gaulle’den GKRY ziyareti

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne bağlı Limasol Limanı’na bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Charles de Gaulle, Limasol Limanı’nı daha önce 2010, 2016 ve 2020 yıllarında ziyaret etmişti. Gemi, DAEŞ’e karşı başlatılan ABD öncülüğündeki Doğal Kararlılık Operasyonu (Operation Inherent Resolve) kapsamında “Clemenceau 21” adlı bir misyonla ve yaklaşık 5 aylık görev süresiyle Doğu Akdeniz, Basra Körfezi ve Hint Okyanusu’nda faaliyetlerde bulunuyor.

STM Banner

GKRY Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa’nın amiral gemisinin Kıbrıs’a gelişinin iki ülke arasındaki özel bağları ve mükemmel düzeydeki iş birliğini ortaya koyduğu belirtildi. GKRY ve Fransız güçlerinin önümüzdeki günlerde ortak tatbikatlar icra edecekleri de duyuruldu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sularında çeşitli petrol ve doğalgaz firmaları aracılığıyla çıkarları bulunan Fransa, Charles de Gaulle uçak gemisi görev grubunu ve donanmasına bağlı sava gemilerini sık sık Kıbrıs açıklarına da yolluyor.

Fransız-Uçak-Gemisi

Fransa’nın GKRY Büyükelçisi Salina Grenet-Catalano, GKRY’nin Fransız donanması gemilerine sürekli olarak kucak açmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Charles de Gaulle, önümüzdeki hafta içerisinde Limasol Limanı’nından ayrılarak İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizabeth uçak gemisi görev grubu ile Batı Akdeniz’de ilk kez ortak bir tatbikat da icra edecek.

1.500’den fazla mürettebatı bulunan Charles de Gaulle uçak gemisi 20 adet Rafale savaş uçağı, Northrop Grumman E-2 Hawkeye Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK), ve çeşitli helikopterlere ev sahipliği yapıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Irak’ta hava savunma ve tanksavar füzeleri ele geçirildi


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu