Land 4503 ihalesinde kazanan belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nin Silahlı Keşif Helikopteri (ARH) ihtiyacının karşılanması için başlatılan Land 4503 ihalesini kazanan şirket belli oldu.

Avustralya Savunma Bakanlığı tarafından Avustralya Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Airbus Tiger taarruz helikopterlerinin yerini alacak sistemin belirlenmesi amacıyla başlatılan Land 4503 ihalesinin kazananı, geçtiğimiz gün belli oldu. Edinilen bilgiye göre; ihalenin kazanını, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından üretilen AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri oldu.

STM Banner

İhale kapsamında, Avustralya Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan 22 adet Airbus Tiger tipi helikopterin yerini alması için 29 adet AH-64E Apache tedarik edilmesi planlanıyor.

Avustralya’nın AH-64E Apache’yi tercih etmesinde; NATO üyesi ve müttefiki birçok ülke tarafından kullanılıyor olması, oldukça aktif bir üretim hattının bulunması ve lojistik destek faaliyetlerinin, ileriye dönük modernizasyon faaliyetleri ile desteklenecek olması gibi avantajların da etkili olduğu tahmin ediliyor.

Filipinler T-129 ATAK, AH-64E Apache Guardian Filipinler, AH-1Z Viper Filipinler, Filipinler T-129 ATAK, Land 4503

AH-64E Apache Guardian

Boeing tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 30 Eylül 1975 yılında gerçekleştiren AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’nin en gelişmiş konfigürasyonu olan AH-64E Apache Guardian, ilk olarak 2011 yılında hizmete girdi. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Suudi Arabistan, Katar, Endonezya ve Hindistan tarafından tercih edilen AH-64E’den şu ana kadar 500 adet teslim edildi.

Biri pilot diğeri ise silah operatörü olmak üzere iki kişilik mürettebat tarafından kontrol edilen AH-64E Apache Guardian Taarruz Helikopteri; 17.8 metre uzunluğa, 14.8 metre ana rotor çapına, 4.9 metre yüksekliğe ve azami 10.5 ton ağırlığa sahiptir. Maksimum hızı 302 km/sa ve menzili yaklaşık 500 kilometre olan helikopteri, iki adet General Electric üretimi T700-701D Turboşaft motoru ile donatılmıştır.

AH-64E; azami 16 adet Hellfire Tanksavar Füzesi, 76 adet Hydra 70 Roketi veya 76 adet APKWS Mühimmatı ile 1.200 adet 30mm’lik Top Mühimmatı ve 2 adet Hava-Hava Füzesi (Stinger, AIM-9 Sidewinder, Mistral, Sidearm) taşıyabilmektedir.

Detaylar: AS21 Redback Avustralya’da sahaya çıktı


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Acaba neden Tigerleri almışlardı önceden ? Şimdi de Apaçi’ye geçiyorlar ? Yüzeydeki gerekçeler
    elbette hikaye. inancım o ki uçan ne varsa en iyisini Amerika yapıyor. Bunu bütün siyasi düşüncelerden, diğer parametrelerden arınmış olarak söylüyorum. Orduda böyle değil midir ?
    Bütün mensupları sıraya dizilse en başta Özel Kuvvetler ve Piyade Komando olmaz mı ?
    Öte yandan bizim helikopter ve MMU platformlarımızın işimizi mükemmelen göreceğine inancım tamdır. Okuyanı bıktırsam da F35 mesela asla alınmamalı.

  2. Aceba TAI de Atakla bu ihaleye katilmismiydi? Bence kazanma sansimiz gayet yüksekti. Apachiler kuvvetli helikopterler ama cok pahali ve cok ta agirlar. Ben Avustralya olsam ATAK almayi düsünürdüm.

    1. Motor ve birkaç aviyoniğin ithal olması nedeniyle ihracat yapamıyoruz. Pakistan örneğinde olduğu gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu