Romanya NSM Füzesi tedarikini onayladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya hükümeti, yabancı askeri satış (FMS) yoluyla NSM Füzesi tabanlı Kıyı Savunma Sistemi (CDS) tedarikine olanak sağlayacak bir yasa tasarısını onayladı ve parlamentoya gönderdi. Romanya NSM Füzesi ile Karadeniz’deki kıyılarını savunacak.

Romanya Hükümeti, ABD’den; iki adet Kıyı Savunma Sistemi, on adet Link-16 Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi, iki adet Kıyı Savunma Sistemi Atış Kontrol Merkezi, dört adet Mobil Füze Fırlatma Aracı, Taşıma-Yükleme Araçları, NSM Füzeleri, Eğitim Füzesi, Yedek Parça, Eğitim Dokümanı ve bir dizi ek lojistik destek hizmeti talep etmiş ve söz konusu talep, 300 milyon ABD Doları tahmini bedelle onaylanmıştı.

STM Banner

Romanya Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Satın alınacak gemisavar füze sistemleri, bunlarla sınırlı olmamak üzere; dört adet mobil fırlatma aracı, komuta/kontrol ve iletişim için bir platform, nakliye ve yükleme/boşaltma platformları, sensörler, lojistik destek, bakım ve test ekipmanları içermekte.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu sözleşmenin yaklaşık 286 milyon dolar bedele sahip olduğu tahmin edilmekte fakat kesin değeri, satın alma prosedürü başladığında belirlenecek. Önceki tahminlerde satın alma değerinin yaklaşık 137 milyon € veya 166,5 milyon dolar olacağı düşünülmekteydi. Bu durumda Romanya yasalarına göre, 100 milyon € ‘dan fazla değere sahip silah ve askeri teçhizat alımlarının ülke parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

Romanya NSM Füzesi

Satış sonrasında, ABD Hükümeti ve yüklenici personelinin, program ve teknik incelemeler dahil olmak üzere program teknik gözetimi ve destek gereksinimleri ile birlikte geçici olarak Romanya’yı ziyaret etmesi ve ayrıca ülkede eğitim ve bakım desteği sağlaması planlanıyor.

Bükreş, sistemleri 2024 yılına kadar devralmayı hedeflediğini belirtti. Romanya merkez sağ koalisyon hükümeti, parlamentonun hem üst hem de alt meclisindeki koltukların çoğunu kontrol ediyor, bu da milletvekillerinin hükümetin tasarısını büyük olasılıkla kabul edeceği anlamına gelmektedir.

Norveç merkezli Konberg şirketi tarafından geliştirilen NSM Füzesi; 0.7-0.9 Mach hıza, 407 kilogram ağırlığa, 3.96 metre uzunluğa, yaklaşık 200 kilometre menzile ve deniz ile kara hedeflerini vurma kapasitesine sahiptir

Önerilen İçerik: Romanya’ya Patriot teslimatı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu