MELTEM-3 Projesi’nde yeni gelişme

Roketsan-ATMACA-Banner

MELTEM-III Projesi kapsamında ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı’nı 11 Aralık 2020’de teslim alan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TCB 752 Kuyruk numaralı ikinci uçağın kabul uçuşlarına başladı.

Proje kapsamında Dz.K.K.lığı’na teslim edilecek 6 adet P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın kabul faaliyetleri 2020 yılı içerisinde başlamıştı. Bugün ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ikinci uçağın kabul testlerine başladığı belirtildi. Açıklamada: “MELTEM-3 projesi kapsamında, TCB 752 kuyruk numaralı deniz karakol uçağımız kabul test uçuşunu başarıyla icra etti.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

MELTEM-III Projesi kapsamında tedarik edilecek TCB-701 ve TCB-702 kuyruk numaralı 2 adet ATR-72-600 Genel Maksat Uçağı, Temmuz 2013 ve Ağustos 2013 tarihilerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir. Uçakların Performansa Dayalı Lojistik hizmeti ise 29 Temmuz 2013 tarihi itibariyle başlatılmıştır.

MELTEM Projesi kapsamında teslimatların tamamlanmasıyla Dz.K.K.lığının deniz karakol uçağı sayısı 12’ye çıkacak.

P-72 Deniz Karakol Uçakları

MELTEM-III, Meltem 3, ATR-72-600 Deniz Karakol Uçağı, MELTEM-3 projesi son durum, MELTEM 3 Deniz Karakol uçakları

P-72 Deniz Karakol Uçakları üzerine gelişmiş Radar Sistemi, Elektronik Destek Tedbirleri, Akustik İşleme Sistemleri, Taktik Veri Linki 11 ve 16, MK46 ve MK54 Torpido taşıma ve atma kabiliyeti gibi kritik sistemler entegre edildi.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

P-235 uçaklarında bulunmayan Link 16 sistemi, MK54 torpidosu taşıma ve atma gibi yeni özelliklere ilaveten P-72 uçakları daha uzun süre görev icra edebilecek kabiliyete sahip olacak.

İlk Deniz Karakol Uçağının teslimatını takiben 2021 yılı içinde, ilave 2 adet Deniz Karakol Uçağı ile 1 adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Projede yerli ve milli sanayiinin rolü

MELTEM-III (2)

Proje kapsamında Türk Sanayinin yoğun katılımı da sağlandı. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştirildi.

ASELSAN tarafından ekipman tedariki sağlandı. Uçaklarımızda MİLSOFT tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunuyor. Deniz Karakol Yer İstasyonu, HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, bugüne kadar Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerini geliştirme hedefiyle birçok sistemi hizmete hazır hale getirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muharebe ve lojistik sahada gücüne güç katacak birçok hava, deniz, denizaltı ve lojistik projeleri de devam ediyor.

Torpido yüklü MELTEM-III uçağı görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu