Rusya’dan Kırgızistan’a S-300 ve İHA ihracatı

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Zhaparov’un Rusya’ya yaptığı ziyaret esnasında, İHA ve S-300 Hava Savunma Sistemleri’nin sevkiyatı için bir anlaşma sağlandığı duyuruldu.

Edinilen bilgiye göre; Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Zhaparov’un basın sözcüsü Galina Baiterek tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, Başkan Sadyr Zhaparov’un Rusya’ya yaptığı ziyaret esnasında İnsansız Hava Araçları (İHA) ve S-300 Hava Savunma Füze sistemlerinin sevkiyatı için bir anlaşma sağlandığını duyurdu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’un ilk resmi ziyareti, 24-25 Şubat’ta Rusya’ya yapıldı. Başkan ve eşlik eden heyet, Rus yetkililer ile bir araya geldi ve sonrasında Japarov ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir görüşme gerçekleştirdi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın Şubat ayı başında Kırgızistan’dan yapılan açıklamada; Rusya’nın, Kant şehri yakınlarındaki hava üssüne yeni hava savunma teçhizatı ve insansız hava araçları konuşlandırmayı planladığı ifade edilmişti.

Rusya’nın Kant şehrindeki hava üssü; Rusya, Kırgızistan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Tacikistan’ı içeren Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) himayesinde 2003 yılında açıldı.

S-300 S-400 Libya

İlaveten sekiz yıl öncesinde, Rusya’nın Kırgızistan’a 1 milyar dolar değerinde modern silah tedarikini içeren askeri-teknik alanda iş birliği amaçlı hükümetler arası bir anlaşma imzalandı.

Kırgızistan günümüzde hala oldukça eski SA-2 ve SA-3 Hava Savunma Sistemlerine sahiptir. SA-2 Hava Savunma Füzesi (S-75 Dvina) ilk olarak 1950’lerin sonlarında Sovyetler Birliği tarafından konuşlandırılmıştır. SA-3 sistemleri ise (S-125 Neva / Pechora) 1960’larda kullanılmıştır. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ise Kırgızistan’ın, Çin’in Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi Flying Leopard 6C’yi kullanıldığı görüntülenmiştir

Kırgızistan Buk-M1 ve helikopter alımına hazırlanıyor


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu