Yeni Nesil ANKA SİHA envantere alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ tarafından geliştirilen Yeni Nesil ANKA, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına alındı. Yeni Nesil ANKA, ANKA-S İHA üzerinden geliştirildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ‘Yeni Nesil ANKA’ adındaki yeni ANKA konfigürasyonu, envantere alındı. Edinilen bilgiye göre; TUSAŞ, şu ana kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ikişer adet Yeni Nesil ANKA teslim etti.

STM Banner

TUSAŞ tesislerinde SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer YILDIZ, söz konusu yeni ANKA konfigürasyonu hakkında da bilgi verdi. YILDIZ’a göre Yeni Nesil ANKA’nın mevcut ANKA-S’den temel farkı, kanadının ve kanat profilinin değiştirilmiş olması. ANKA-S İHA 250 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 24 saat havada kalış süresine sahipken; Yeni Nesil ANKA, 350 kilogram faydalı yük kapasitesine ve 30 saat havada kalış süresine sahip.

Şirket, Jandarma Genel Komutanlığı’na da yeni ANKA’nın teslimatlarını gerçekleştirmeyi planlamakta. ANKA’lar, dört adet Roketsan üretimi MAM-L Lazer Güdümlü Mühimmatı ile görev yapabiliyorlar. Söz konusu İHA’lar, uydudan haberleşme yeteneğine sahip.

ANKA ve AKSUNGUR Röportajının Tamamı:

ÖNERİLEN İÇERİK: Tunus’un ANKA-S İHA’larının teslimat tarihi belli oldu

Tunus’un ANKA-S İHA’larının teslimat tarihi belli oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu