Yeni İngiliz nükleer denizaltısı Anson denize indirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Donanması için inşa edilecek yedi Astute sınıfı denizaltının beşincisi olan Anson, Cumbria’daki BAE Systems’a ait tersaneden denize indirildi.

Edinilen bilgiye göre; 7.400 tonluk nükleer enerjili denizaltı Anson, önümüzdeki yıl İngiliz Kraliyet Donanması tarafından gerçekleştirilmesi planlanan deniz denemelerine hazır olmak için tersanedeyken çeşitli test aşamalarından geçecek.

STM Banner

Sınıftın ilk dört denizaltısı HMS Astute, HMS Ambush, HMS Artful ve HMS Audacious ise İngiliz Kraliyet Donanması tarafından halihazırda kullanılmaktadır.

Astute Sınıfı Denizaltılar

Astute sınıfı denizaltılar; İngiliz Kraliyet Donanması için şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en gelişmiş saldırı denizaltılarıdır. Optik periskoplarla donatılmayan ilk Kraliyet Donanması Denizaltısı da olan Astute sınıfı, şimdiye kadarki en sessiz denizaltı sınıfıdır.

Ayrıca Astute sınıfı denizaltılar, tamamen üç boyutlu ve bilgisayar destekli bir ortamda tasarlanan ilk nükleer denizaltılardır.

97 metre uzunluğundaki denizaltı, kıyıdan 1.000 km’ye kadar olan hedeflere yüksek isabetle taarruz gerçekleştirebilmektedir. Hem Tomahawk Seyir Füzeleri hem de Spearfish Ağır Torpidoları taşıyabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: İnsansız Denizaltı Avcısı ULAQ ASW/DSH geliyor!


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu