ABD ve Avustralya’dan AGM-158C LRASM’de iş birliği

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin ve Thales Australia, Avustralya’nın bağımsız silah üretim yeteneğinin geliştirmesi için yapılacak iş birliğinde ekip kurma anlaşmasını tamamladı.

Edinilen bilgiye göre anlaşma; ABD merkezli Lockheed Martin ve Thales Australia’ın booster, ve roket motoru teknolojilerine odaklanarak Lockheed Martin’in Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi (LRASM SL)’nin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminde iş birliğini kapsayacak.

STM Banner

Lockheed Martin Avustralya İcra Kurulu Başkanı Joe North, ekip anlaşmasının yalnızca Avustralya’da güdümlü silah üretim yeteneklerinin sağlanmasına yönelik önemli bir taahhüdü temsil etmediğini, aynı zamanda yerel savunma sanayii endüstrisinin üretim fırsatlarına yatırım yapıldığını da söyledi.

Thales Australia’nın İcra Kurulu Başkanı Chris Jenkins ise Lockheed Martin ile ekip anlaşması kapsamında LRASM için booster ve roket motoru teknolojisinin geliştirilmesinin Thales Australia tarafından sunulan gelişmiş Ar-Ge ve endüstriyel yeteneklerin bir göstergesi olduğunu, bu anlaşmanın imzalanmasıyla LRASM SL’i tasarlamak, geliştirmek ve üretmek için mevcut hidrofor ve roket motoru üretim hatlarını genişletmeyi dört gözle beklediklerini ifade etti.

AGM-158C Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi (LRASM)

LRASM; JASSM-ER füzesinden yararlanılarak geliştirilen uzun menzilli, hassas güdümlü bir gemisavar füzesidir. ABD Donanması ve Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

Füze; platformların ağ bağlantılarına ve GPS navigasyonuna bağımlılığı azaltan gelişmiş teknolojileri kullanarak denizdeki çok sayıda gemiden oluşan bir grup içindeki belirli hedefleri tespit etmek ve yok etmek amacıyla çok modlu bir sensör paketi, veri bağlantısı ve gelişmiş Küresel Konumlandırma Sistemi içermektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: AGM-183A ARRW Füzesi’nden başarısız test


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu