Ukrayna MİLGEM hazırlıklarına başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek MİLGEM ADA Sınıfı Korvetlerin üretileceği Ocean Tersanesi, Ukrayna MİLGEM Programı için hazırlıklara başlıyor.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenlemişti. Ziyaret kapsamında; tasarımı ve üretimi Türk mühendislerine ait olan Milli Gemi (MİLGEM) ADA Sınıfı Korvetlerin, Pakistan’dan sonra Ukrayna’ya da ihracatı yönünde anlaşma imzalandı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; 4 veya 5 adet korvet tedarik etmeyi planlayan Ukrayna; ilk korvetin Türkiye’de, ikinci korvetin ise Ukrayna merkezli Ocean tersanesinde üretilmesinde karar kılmıştı. Ukrayna Nikolaev Shipyard Ocean Tersanesi’nin Pazarlama Departmanı Başkanı Mykola Gapeev, Ukrayna MİLGEM Programı hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

Gapeev açıklamasında; ADA Sınıfı Korvetlerin Ukrayna’da inşasının yapılabilmesi için gerekli teknik hazırlıkların Nisan ayı itibariyle başlatılmasını planladıklarını, söz konusu üretim programının ise 4 veya 5 adet korvetten oluşacağını aktardı.

Ukrayna MİLGEM

Ukrayna MİLGEM Programı ve Zorya

Ukrayna Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda Ukrayna merkezli MotorSich şirketine, Ukrayna Donanması’na teslim edilecek ADA Sınıfı Korvetler için helikopter geliştirmesi yönünde talimat vermişti. Ek olarak, üretimi yapılacak Ukrayna ADA Sınıfı Korvetlerin tahrik sisteminde de Ukrayna üretimi Zorya şirketi üretimi gaz tahrik sisteminin kullanılmasının hedeflendiği, Ukrayna Başbakan Yardımcısı tarafından açıklanmıştı.

Türk Donanması ve Pakistan Donanması için inşa edilmiş/edilen ADA Sınıfı Korvetler, ABD merkezli GE Marine şirketi tarafından üretilen LM2500 Gaz Türbini motorları kullanıyorlar. Tasarımı tamamlanmış platformların tahrik sistemindeki değişiklikler, çoğu zaman teknik veyahut mali sebeplerden ötürü gerçekleşememekte. Bu sebeple Ukrayna’nın yerli gaz türbini kullanılması yönündeki ısrarının ne denli fiiliyata geçebileceği şu an için belirsizliğini koruyor.

Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM savaş gemileri; Ukrayna’nın, Azak Denizi ve Karadeniz’deki deniz hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla kullanılacak. Denizaltı savunma harbi amacıyla geliştirilen ADA Sınıfı Korvetler, envanteri oldukça eski gemilere ev sahipliği yapan Ukrayna Donanmasına güç katacak. Ukrayna Donanması, MİLGEM Korvetleri ile Rusya Donanmasına karşı bölgede önemli bir kabiliyet artışı yaşayacak.

Önerilen İçerik: MotorSich’ten Ukrayna MİLGEM’i için helikopter


Arda ÇELİK / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu