DAEŞ Terör Örgütü’nün Suriye Çöllerindeki Varlığı

Roketsan-ATMACA-Banner

Suriye’nin kuzeyindeki hakimiyetini kaybeden DAEŞ Terör Örgütü, şimdilerde ise Suriye Çöllerinde valık savaş veriyor. | DAEŞ Terör Örgütü’nün Suriye Çöllerindeki Varlığı

Gücünün zirvesinde olduğu 2014 sonu ve 2015 başlarında Suriye ve Irak’ta 100 bin kilometrekareyi aşkın bir bölgeyi işgali altında tutan DAEŞ Terör Örgütü, bu bölgelerde yaklaşık 8 milyonluk bir nüfusa hükmediyordu. DAEŞ’in Suriye’ye girmesiyle birlikte güç dengeleri tamamı ile değişti. Rakka, Deyrizor, Albukemal ve Halep’in bir kısmını ele geçiren DAEŞ, Suriye’in %60’ına yakınında kontrolü sağladı. Ancak devamında ABD öncülüğündeki koalisyonun devreye girmesi ve PYD/PKK/YPG’yi desteklemesiyle birlikte DAEŞ terör örgütü, Suriye’de gerilemeye başladı.

STM Banner

2017’de örgütün başkenti Rakka’nın düşmesiyle örgüt moral ve motivasyon açısından çöktü. Deyrizor’un da Suriye Rejim’i ve Rusya tarafından alınmasıyla birlikte DAEŞ’in elinde kalan tek yer Baghuz kasabası oldu. Baghuz’un da ABD desteğiyle PYD/YPG tarafından alınması sonucu 5 yıllık DAEŞ dönemi sona erdi.

Rejim ve destekçileri Rusya ile İran’ın muhalif bölgelere yönelmesiyle birlikte Rejim kontrolündeki çöl bölgelerinde, güvenlik açığı ortaya çıktı. Kalan DAEŞ hücrelerinin de çöllere kaçmasıyla birlikte saldırılar her yıl daha da arttı. Ordusunun büyük bir kısmını İdlib’te tutan Rejim, çöl bölgelerine yönelik geniş çaplı operasyonlar yapamıyor.

DAEŞ Terör Örgütü'nün Suriye Çöllerindeki Varlığı

Son büyük eylemini 2020’nin son günlerinde yapan DAEŞ, 40’tan fazla Rejim askerini Deyrizor’da öldürdü. Çöl bölgelerinde yaklaşık 1000 militanı olan örgüt, PYD/YPG hapishanelerinden bırakılan eski üyeleri ile birlikte eleman sıkıntısı çekmiyor. PYD/YPG, Rejim’i zor durumda bırakabilmek için çöl bölgelerine eski militanları yollamaya devam ediyor.

DAEŞ’li militanlar, köylere baskınlar yaparak ve yollarda pusu atarak eksiklerini gideriyor. İdlib’i halletmeden çöldeki DAEŞ’lilere yönelemeyen Rejim, kan kaybetmeye devam ediyor. İran destekli gruplarca yapılan küçük çaplı operasyonlara Rus Hava Kuvvetleri de havadan destek veriyor. Ancak bölgenin geniş olması ve militanların sığınaklara girmesiyle birlikte hava saldırıları etkili olamıyor. Humus ve Deyrizor gibi çöl bölgelerinde etkinliğini sürdüren DAEŞ, şehirlerdeki hücreleri ile de saldırılarına devam ediyor.

Önerilen İçerik: DAEŞ Sina Çölü’nda Mısır Ordusu’nu hedef aldı


Fatih E. / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu