SSB’den SAPAN Hava Savunma Füzesi müjdesi

Roketsan-ATMACA-Banner

SAPAN Hava Savunma Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye gün sayıyor. Gelişmeyi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün duyurdu.

Türkiye, milli hava savunma sistemleri alanındaki atılımlarını kararlılıkla sürdürüyor. 15 Aralık tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nda düzenlenen törenle; SİPER Ürün-1 Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A+ Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi ve HİSAR-O+ Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi için seri üretim ile ek sipariş kararları imzalandı.

STM Banner

Törende bir konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, SAPAN Hava Savunma Füzesi’nin de yakında envantere gireceğini açıkladı. SAPAN, Roketsan tarafından HİSAR-O+ Hava Savunma Sistemi’nde kullanılan HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi üzerinden geliştirildi. TCG İSTANBUL Firkateyni (F-515)’ne entegre edilen Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS)’nden ateşlenecek SAPAN Füzesi, deniz muharebe şartlarına da uygun hale getirildi.

Aynı anda ateşe hazır 16 adet SAPAN Füzesi ile görev yapabilecek TCG İSTANBUL, 35+ kilometre menzile kadar hava hedeflerine angajman gerçekleştirebilecek. SAPAN Füzesi’nin başlıca hedefleri arasında; savaş uçakları, İHA’lar, helikopterler ve seyir füzeleri bulunuyor.

MİDLAS

Öte yandan Roketsan, SİPER Ürün-1 Füzesi’nin MİDLAS’a entegrasyonu için de çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu entegrasyonların tamamlanmasına müteakiben MİDLAS’ın bulunduğu savaş gemileri, 100+ kilometre menzile kadar hava hedeflerine angajman gerçekleştirme kabiliyetine erişecek.

Roketsan’ın MİDLAS üzerinde gerçekleştirdiği bir diğer çalışma ise ‘Quad-Pack’ olarak biliniyor. Bu çalışma tamamlandığında; MİDLAS’ın her hücresine, 4 adet hava savunma füzesi yerleştirilebilecek. Böylelikle 16 hücreli standart bir MİDLAS, 16 yerine 64 adet ateşe hazır hava savunma füzesi yüklü şekilde görev icra edebilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu