Yunanistan, Ara Çözüm Firkateynler İçin Hollanda’ya Yöneldi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Donanması bir süredir modernizasyon çalışmalarına hız vermiş, geçtiğimiz ay Fransa ile 3+1 Belharra sınıfı firkateynin inşası için mutabakat muhtırası imzalamıştı.

Yeni firkateynler arayan Yunanistan ayrıca alınacak yeni gemiler envantere girene kadar Elli (Kortenaer) sınıfı firkateynleri destekleyecek ikinci el gemiler arıyordu.

STM Banner

Naval Analyses’a göre 27 Ekim tarihinde Yunanistan, Hollanda’ya 2 adet Karel Doorman (M) sınıfı firkateynin Yunan Donanmasına transferi için iyi niyet mektubu (LoI) gönderdi. Hollanda Donanması’nda bulunan 2 adet Karel Doorman firkateyn kapsamlı modernizasyondan geçtiler.

Gemilerin hangarları baştan inşa edildi. Smart-S MK1 radarına ve 16 adet MK-48 VLS’e sahip gemiler MK-48 VLS’lerinden 16 adet RIM-7VL Sea Sparrow füzesi atabiliyor.

1 adet Goalkeeper CIWS ve 8 adet RGM-84C füzesine sahip gemiler Elli sınıfı firkateynlere göre biraz daha modern sistemlere sahip.

Ara çözüm için diğer teklfiler ise şu şekildeydi:

  • Damen teklifi 2 adet SIGMA 10514HN hafif firkateynlerinin hızlıca üretimini ve teslimini
  • Navantia teklifi 2 adet ALFA 3000 hafif firkateynlerinin hızlıca üretimini ve teslimini
  • Naval Group/Fransa teklifi modernize edilecek La Fayette firkateynlerinin geçici ya da kalıcı olarak Yunan Donanması’na teslimini veya  hizmetten çıkarılan Cassard sınıfı firkateynlerin modernizasyonunu ve Yunan Donanması’na kalıcı olarak teslimini içeriyordu.

 Yunan Donanması’nın Fırkateyn Programı

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz yıllarda büyük bir silahlanma ve modernizasyon sürecinden geçmeye başladı. Türkiye ile Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz’de yaşadığı gerilimlerden sonra modernizasyon ve tedarik süreçlerine ciddi önem vermeye başladı.

Bu silahlanma ve modernizasyon atılımlarının en büyüklerinden biri şüphesiz Dassault Rafale savaş uçaklarının tedariki oldu.

Yunanistan'ın İlk Rafale Savaş Uçağı
Yunanistan’ın İlk Rafale Savaş Uçağı

Bir diğer büyük atılım ise Yunan Deniz Kuvvetlerinin firkateyn programı. Bu program dahilinde Yunan Deniz Kuvvetleri, envanterindeki Hydra sınıfı firkateynlerin modernizasyonu ve Elli sınıfı firkateynlerinin yerine geçecek yeni nesil gemilerin tedarikini hedefliyordu.

Yunan Deniz Kuvvetlerine modern silah ve sensör kabiliyetleri kazandırmayı hedefleyen program; yeni nesil genel maksat firkateynlerinin Yunan tersaneleri katkısı ile tedarikini, yeni gemiler gelene kadar Hydra ve Elli sınıfı firkateynlerini destekleyecek ikinci el gemilerin alımını ve Hydra sınıfı firkateynlerin yarı ömür modernizasyonunu içeriyor.

Belharra Sınıfı Fırkateynlerin Seçilmesi

28 Eylül 2021 tarihinde Yunanistan ve Fransa arasında FDI Belharra sınıfı 3’ü kesin 1’i opsiyon olmak üzere 3’ü kesin 1’i opsiyon adet firkateyn ve opsiyonel 3 adet Gowind sınıfı korvetin tedarikini kapsayan 3 milyar $’lık bir mutabakat muhtırası imzalandı.

Projenin tam anlamıyla yürürlüğe girmesini sağlayacak anlaşmaların 2021’in sonuna kadar yapılması planlanıyor. Proje kapsamında ilk 2 gemi 2025 yılının sonuna kadar, son gemi ise 2026 yılının sonuna kadar teslim edilecek.

Fransa ve Yunanistan Arasında Yeni Savunma Anlaşması
Fransa ve Yunanistan Arasında Yeni Savunma Anlaşması

Gemiler Naval Group tarafından Fransa’da üretilecek. Yunan şirketleri ile bazı alt sistemlerin üretimi konusunda görüşmeler hala devam etmekte. Ayrıca Naval Group’un teklifi 3 adet Gowind sınıfı (Gowind 2500 olması muhtemel) korvet opsiyonunu da içeriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan ve Belharra Sınıfı Firkateynler


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Naval Analyses

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu