Bomba İddia: Kazakistan’a 4.4 milyar dolara 834 Otokar ARMA

Roketsan-ATMACA-Banner

İddiaya göre; Kazakistan, 4.4 milyar dolar bedel ile 834 adet Otokar ARMA Zırhlı Muharebe Aracı tedarik etmeyi planlıyor. Tedarik, Türk savunma sanayiinin tek kalemdeki en büyük ihracatı olabilir.

Türk askeri kara platformları üreticisi Otokar’ın ARMA Zırhılı Muharebe Aracı (ZMA), bir süredir Kazakistan Ordusu tarafından test ediliyor. Kazak basınından Orda, Kazakistan’ın 4.4 milyar dolar tutarında 834 adet ARMA Zırhlı Muharebe Aracı tedarik etmeyi planladığını iddia etti.

STM Banner

Öte yandan Kazakistan’ın, Otokar tarafından geliştirilen TULPAR ve ARMA tipi zırhlı muharebe araçlarını, yaklaşık 1 yıldır çeşitli koşullarda test ettiği biliniyor. Test edilen ARMA konfigürasyonu ise ASELSAN tarafından geliştirilen NEFER Kulesi’ne sahip ARMA 8×8. Ancak Rus yapımı 2K23 Kulesi entegre edilmiş TULPAR ve ARMA araçları da Kazakistan’da test edilmişti.

ARMA üzerinden geliştirilen ve RABDAN adı ile Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu tarafından kullanılan RABDAN araçları için de 2K23 Kulesi tercih edilmişti.

Kazakistan-TULPAR-ARMA

TULPAR ve ARMA 8×8 araçlarının, yakın gelecekte Kazakistan Ordusu envanterine girmesi bekleniyor. Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov tarafından Aralık 2022’de yapılan açıklamada, “Türk şirketince üretilen zırhlı araçlarla ilgili kılavuz belgeler bulunduruyoruz. Birkaç ülke tarafından (bu zırhlı araçlar) alınmış. Bu nedenle, silahlı çatışmalarda denenmiş.” ifadelerine yer verilmişti. İsim verilmese de Kamaletdinov’un açıklamasında kast ettiği aracın ARMA olduğu tahmin ediliyor.

Otokar tarafından uzun bir süre önce Kazakistan’a ihraç edilen COBRA Zırhlı Araçları, halihazırda Kazak Ordusu tarafından aktif olarak kullanılıyor.

ARMA’nın Kazakistan’daki testleri:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu