İtalya’dan Yunanistan’a FREEM teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunan Kathimerini gazetesine göre; Yunanistan’ın yeni nesil fırkateyn tedariki arayışına, İtalya’dan 4 adet FREEM sınıfı firkateyni tedarik etme önerisi geldi.

Yunan gazetesi kathimerini’ye göre Yunanistan’a, İtalyan gemi üreticisi Fincantieri Marine tarafından tasarlanan dört adet FREMM sınıfı çok maksatlı firkateyn tedariki teklifi yapıldı ve Yunanistan da bu teklife sıcak baktı. FREMM sınıfı firkateynler, bugün itibariyle İtalyan Donanması’nın belkemiğini oluşturmaktadır.

STM Banner

Yunan gazetesi kathimerini; İtalya’nın önerisinin, FREMM ve Maestrale sınıfı firkateynler ile 2+2 şeklinde toplam 4 gemi olabileceğini de belirtiyor. Fincantieri’nin FREMM’i, FFG(X) olarak bilinen yeni nesil firkateyn için ABD Donanması tarafından platform tasarımı olarak da seçildi. İki FREMM gemisi, kısa süre önce Mısır tarafından satın alınmıştı.

Maestrale Sınıfı Fırkateyn

Geçtiğimiz haftalarda Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos; iki adedi ikinci el olan ve Fransız Donanması tarafından halihazırda kullanılan La Fayette sınıfı firkateyn ve dört adedi ise yeni inşa edilecek Orta Sınıf Firkateyn (FDI) olmak üzere toplam altı adet firkateyn tedarik etme planları olduğunu açıklamıştı.

Ayrıca Yunanistan, Alman üretimi dört adet MEKO sınıfı firkateynin de modernize edilmesini planlıyor. Yunanistan’ın firkateynler ile ilgili vereceği kararlar, bu yıl içerisinde alınması bekleniyor. Yunanistan, tedarik edilecek firkateynlerin bir kısmının da Yunanistan’da inşa edilmesini talep ediyor. Edinilen bilgiye göre; La Fayette sınıfı firkateynler, FDI firkateynlerinin inşa faaliyetlerinin altı ila yedi yıl sürecek olması sebebi ile ara çözüm olarak tedarik edilecek.

Türkiye ise gelecek altı ila yedi yıl içerisinde; dört adet İ Sınıfı Firkateyni, altı adet Reis Sınıfı Denizaltıyı, bir adet TF-2000 sınıfı destroyeri ve Türk Tipi Hücumbot’u ‘yerli imkanlarla’ hizmete almayı planlıyor.

Önerilen İçerik: Yeni Belçika fırkateyninde füze tasarrufu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu