Türk Mushshak’ı uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) tarafından Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen Super Mushshak Eğitim Uçağı, test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türkiye, Türk Hava Kuvvetleri’nin eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması için 2016 yılında, Pakistan ile 52 adet PAC MFI-395 Super Mushshak Eğitim Uçağı tedarikine yönelik mutabakat imzalamıştı. PAC tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen Super Mushshak Eğitim Uçağı, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Uçağın, Türk Hava Kuvvetleri boyaması ile logosuna sahip olduğu ve kuyruk numarasının ise “21-6462” olduğu görüldü.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri’ne yönelik ilk Super Mushshak teslimatının, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Super Mushak ile eğitime başlayan pilotların, sırasıyla KT-1T – envantere girdiği zaman HÜRKUŞ-B – ve T-38 uçakları ile eğitim faaliyetlerine devam etmeleri bekleniyor.

Son yıllarda Pakistan – Türkiye Savunma ve Havacılık Sanayii ilişkileri, yoğun ilerleme kaydetmiş durumda. Pakistan; Agosta 90B Denizaltı Modernizasyonu, 4 adet MİLGEM Korveti tedariki ve 30 adet T129 ATAK Taarruz Helikopteri tedariki gibi büyük çaplı savunma tedarik programları için Türkiye’yi tercih etmişti.

Önerilen İçerik: PN MİLGEM’de ASFAT’tan 21 ayda 3 gemi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu