Güney Kore Milli Savaş Uçağı KF-21’i Tanıttı 

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore, en iyi askeri ihracat ürünü olmasını umduğu 5.2 milyar dolarlık bir program sonucunda geliştirilen süpersonik avcı uçağı KF-X’i tanıttı.

Güney Kore tarafından gerçekleştirilen ve ‘Roll-Out’ diye tabir edilen hanlardan çıkış töreni sırasında, uçağın isminin KF-21 olduğu belirtildi. KF-21’in faaliyete geçtikten sonra havadan havaya ve havadan karaya bir dizi mühimmat ve seyir füzeleriyle donatılması bekleniyor. Çift motorlu bir avcı uçağı olan KF-21, tanımlanan görevlere bağlı olarak tek ve iki koltuklu versiyonlarda üretilecek.

STM Banner

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Güney Gyeongsang eyaletinin Sacheon kentindeki Korea Aerospce Industry tesislerinde düzenlenen KF-21 Lansman Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bağımsız savunmamızda artık yeni bir dönem başlıyor ve bu durum Güney Kore havacılık endüstrisinin gelişiminde tarihi bir kilometre taşıdır.” ifadelerinde bulundu.

Moon, yer ve uçuş testleri tamamlandıktan sonra KF-21’in seri üretimin başlayacağını belirterek; 2028’e kadar 40 jetin, 2032’ye kadar ise 120 jetin üretiminin hedeflendiğini açıkladı.

Moon Jae-in açıklamasında, “KF-21’in tam ölçekli seri üretimi başladığında, 100.000 ek istihdam yaratılacak ve bu bize 5,9 trilyon Kore wonluk (5,2 milyar dolar) katma değer oluşturacak. Eğer KF-21 ihraç edilirse etkisi çok daha büyük olacak.” dedi.

Quantum3D, HAVELSAN, KAI, KFX, Quantum3D MANTIS
KAI-KF-X

Güney Kore’nin Savunma Alım Programı İdaresi (DAPA) tarafından yapılan açıklamaya göre Güney Kore’nin test ve geliştirme çalışmaları için altı adet KF-21 prototipi üretmesi;e ilk üçünün bu yılın sonuna kadar tamamlanması, sonraki üçünün ise 2022’nin ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

KF-21

4.5 nesil avcı uçağı olan KF-21’in ilk uçuş testinin 2022’de yapılması planlanıyor. KF-X’in yer ve uçuş testlerinin 2026 civarında tamamlanması bekleniyor. 5,9 trilyon wonluk (5,2 milyar dolar) KF-21 projesinin hedefi; 2026’ya kadar elde edilecek ilk aşamada havadan havaya muharebe yeteneklerinin kazanılması, 2028’e kadar tamamlanması hedeflenen ikinci aşamada ise havadan karaya muharebe yeteneklerine erişilmesi. Ayrıca Güney Kore’nin KF-21 üzerindeki yerlilik oranı %65 olarak belirtiliyor.

Uçağın maksimum Mach 1.81 hızında, 2.900 km menzilde ve maksimum 7.700 kg yükte uçması bekleniyor. Avcı uçağı, füzeler ve yakıt tankları için 10 istasyon içerecek. Ayrıca KF-21, IRIS-T ve Meteor gibi çeşitli havadan havaya füzeleri taşıyabilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA (KİHA) için TÇD yayımlandı 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu