KAAN ve KIZILELMA’nın boyasını üreten BOTEK’e uluslararası görev

Roketsan-ATMACA-Banner

KAAN, KIZILELMA, ANKA-3 ve diğer birçok Türk savunma sanayii ürünün boyasını üreten BOTEK Ar-Ge Kimya, Society of Automotive Engineers Fondation (SAE) isimli uluslararası kuruluşta görev aldı.

Savunma sanayii alanında havacılık standartlarına uygun boyalar üreten BOTEK Ar-Ge Kimya, uluslararası alanda yeni bir başarıya imza attı. BOTEK, 1916 yılında ABD’de kurulan Society of Automotive Engineers Foundationda, Sivil Havacılık ve Uzay alanında kullanılan malzemelerin standartlarının (Aerospace Material Specifications- AMS) belirlendiği ve geliştirildiği kurulda üye olarak yerini alacak.

STM Banner

Türk havacılığı, otomotiv ve ticari araç endüstrilerinde; profesyoneller, mühendisler ve ilgili teknik uzmanlardan oluşan ve bir nevi ‘devler ligi’ olarak bilinen Society of Automotive Engineers Foundation’da AMS G8 (Aerospace Organic Coating Comittee ) kurulunda BOTEK aracılığıyla temsil edilecek.

Bahsi geçen kurul aracılığıyla BOTEK, sivil havacılık alanında kullanılan boya ve dolgu macunları standartları (AMS 3095, AMS G8, AMS 3265) konuları başta olmak üzere boya ve kaplamaların geliştirilmesine katkı sağlayacak.

BOTEK’te Ar-Ge ve Teknik süreçlerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olan Mehmet Birdane,  Society of Automotive Engineers Foundation’da havacılık boya ve kaplama komitelerinde standart belirleme ve geliştirme kurul üyesi olarak görev yapacak.

KAAN Savaş Uçağı

Böylelikle Türkiye’den ilk defa bir firma Boeing, Airbus, Lockheed Martin, PPG Aerospace,3M,Henkel, Sherwin-Williams gibi dünyanın en büyük havacılık ve kimya firmalarının üyelerinin de aralarında bulunduğu platformda temsilciye sahip olacak.

Halihazırda BOTEK; KAAN Savaş Uçağı, KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı, ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı, HÜRJET Jet Tekamül Uçağı, HÜRKUŞ Başlangıç Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı ve bu projelere ilişkin ekipmanlar ile ROKETSAN üretimi mühimmat ve ASELSAN’ın çeşitli platformlarının boya tedarikçisi konumunda bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu